Biuro prowadzące PKPiR

Na naszym rynku funkcjonują podmioty, które zajmują się świadczeniem usług księgowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, co trzeba zrobić i jakie uprawnienia posiadać, żeby móc wykonywać takie usługi. Ustawa o rachunkowości mówi o tym, iż czynności związane z prowadzeniem księgowości na zlecenie innego podmiotu mogą wykonywać ci przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do wykonywania czynności związanych z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. 

Tego rodzaju czynnościami mogą się również zajmować pozostali przedsiębiorcy. Jednak musi zostać spełniony jeden niezwykle ważny warunek. Mianowicie czynności księgowe muszą być wykonywane przez osoby, które uprawnione są do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Takie uprawnienia posiadają osoby, którym został nadany tak zwany certyfikat księgowy. Mogą to być również ci, którzy wpisani zostali do rejestru biegłych rewidentów, jak również na listę doradców podatkowych.

Jednostki takie jak biuro rachunkowe, któremu zleca się prowadzenie firmowej księgowości, nie musi zatrudniać tylko i wyłącznie osób, które spełniają któreś z powyższych wymagań. Mało tego, właściciel takiej jednostki wcale nie musi wszystkich obowiązków wykonywać samodzielnie. Możliwe jest nawet korzystanie z pomocy osób, które takowych uprawnień nie posiadają. Jednak w takiej sytuacji należy zapewnić stały oraz bezpośredni nadzór nad wykonywaniem tych czynności przez nieuprawnione osoby.

Każde biuro rachunkowe musi posiadać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg. Nie muszą zajmować się ogółem spraw księgowych. Mogą na przykład wykonywać działalność jedynie w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych. Każda taka jednostka, nawet jeśli świadczy niepełny pakiet usług, musi koniecznie wykupić polisę ubezpieczenia OC. Jest ono niezbędne, bowiem w ten sposób zabezpiecza się klientów przed skutkami błędów, które mogą zostać popełnione przez pracowników lub biuro. Nie wszyscy jednak wiedzą, ile powinna wynosić suma gwarancyjna ubezpieczenia OC na 2011 r. 

Tutaj trzeba zaznaczyć, że minimalna wielkość sumy gwarancyjnej, jaka winna zostać określona w polisie, jest uzależniona od czynności, które biuro rachunkowe faktycznie będzie wykonywać. Jeśli zatem biuro zajmuje się tylko i wyłącznie wykonywaniem czynności, które wiążą się z doradztwem podatkowym, czyli na przykład czynności takich jak prowadzenie ksiąg podatkowych, to wówczas suma ta stanowi równowartość 5.000 euro w złotych. W roku 2011 r. kwota ta stanowi 19.811 zł.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"