Bezpłatny program do wystawiania faktur

Dokumentowanie transakcji należy do podstawowych obowiązków polskich przedsiębiorców. Jeszcze nie tak dawno istniał podział zgodnie, z którym VAT-owcy wystawiają faktury zaś firmy zwolnione z VAT – rachunki. Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy muszą sporządzać faktury. W celu ułatwienia sobie tej czynności warto zdecydować się na bezpłatny program do wystawiania faktur.

PRZEDSIĘBIORCY WYSTAWIAJĄ TYLKO FAKTURY


Wraz z początkiem 2014 r. z polskich realiów zniknął wspomniany powyżej podział i wszyscy przedsiębiorcy wystawiają faktury. Z czego to wynika? Otóż od 1 stycznia 2014 r. zmienił się zapis w ordynacji podatkowej traktujący o rachunkach. Aktualnie brzmi on następująco:

„Jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.” (Art. 87. par. 1.)

Zgodnie z odrębnymi przepisami wystawianie faktury odnosi się do:
 • VAT-owców – każdorazowo, gdy nabywcą jest inna firma, a także w przypadku żądania ze strony nabywcy prywatnego,
 • firm zwolnionych z VAT – jedynie na żądanie kupującego.
Obecnie możliwość wystawiania rachunków dotyczy już mniejszego grona podmiotów, np. zarabiających w oparciu o umowy zlecenie lub dzieło.

Bezpłatny program do wystawiania faktur? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!

JAK WYSTAWIAĆ FAKTURY?


Według przepisów wystawianie faktur np. na kartce papieru, w notatniku czy w arkuszu kalkulacyjnym jest w pełni dopuszczalne. Obydwie opcje wiążą się z szeregiem ograniczeń. Przede wszystkim przedsiębiorca zmuszony jest do każdorazowego wypełniania wszystkich elementów jakie zgodnie z przepisami powinna zawierać faktura. Oznacza to dodatkowo konieczność śledzenia zmian zachodzących w przepisach. Co więcej korzystając ze wspominanych sposobów należ samodzielnie dbać o numerację, a także chronologię sporządzanych dokumentów.

Przedsiębiorca nie ma także szybkiego dostępu do archiwalnych dokumentów. Wiele do życzenie pozostawia ponadto niewyróżniająca się szata graficzna wystawionej faktury. Wymienione niedogodności sprawiają, że proces sporządzenia prawidłowego dokumentu bardzo rozciąga się w czasie. Właściciel firmy może nie mieć również pewności, że wszelkie zawarte w nim dokumenty są zgodne z aktualnymi regulacjami.

PROGRAM W WERSJI „PUDEŁKOWEJ” NIE JEST WOLNY OD WAD


Innym i niejednokrotnie bezpłatnym wyjściem jest zaopatrzenie się w program do fakturowania dostępny w wersji „pudełkowej”. Czasami taka opcję proponują swoim czytelnikom różnorakie gazety. Istnieje również możliwość, by podobną aplikację po prostu pobrać ze strony internetowej, a następnie zainstalować na firmowym komputerze. To opcja zapewniająca zdecydowanie więcej korzystnych rozwiązań niż wspominane powyżej notatnik czy Excel.

Takie programy przede wszystkim pozwalają na zmniejszenie ilości czasu poświęconego na fakturowanie. Wynika to z faktu, że użytkownik ma możliwość uzupełniania danych w oparciu o wprowadzone wcześniej informacje. Aplikację w wersji „pudełkowej” można zainstalować na jednym lub wielu komputerach (np. dla całej biurowej sieci). Jest to zależne od licencji programu, czyli zasad i warunków używania.

Należy jednak zauważyć, że aktualizacje takich aplikacji pojawiają się niejednokrotnie z różną częstotliwością. Może okazać się to problemem w kontekście często zmieniających się w Polsce przepisów. Przedsiębiorca sam musi dbać bowiem o ściągnięcie odpowiedniej aktualizacji. Zdarza się również, że może to wymagać wniesienia dodatkowych opłat lub po prostu zakupu nowej wersji. Taki program może także nie oferować wsparcia merytorycznego ze strony księgowych, którzy wyjaśnią wszelkie niejasności związane z przepisami, jak i działaniem aplikacji.

Kolorowy szablon faktury Przykład faktury wygenerowanej w inFakt.pl

APLIKACJA ONLINE UŁATWIA FAKTUROWANIE


Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem może być program do wystawiania faktur w wersji online. Do jego uruchomienia wystarcza dostęp do Internetu – z komputera czy też urządzenia mobilnego. Takie aplikacje są na bieżąco aktualizowane pod kątem zmian w przepisach, a nowsze wersje nie wymagają wnoszenia dodatkowej opłaty. Program online umożliwia także łatwe dodawanie klienta do faktury, zapewnia przejrzysty opis usługi/produktu oraz automatycznie wylicza kwotę VAT.

Co istotne po zalogowaniu, użytkownik ma dostęp do tego samego konta, z którego korzysta na innych komputerach, wraz z zapisanymi danymi, historią operacji i archiwalnymi dokumentami. Oprócz tego, w prosty sposób można umieścić na fakturze firmowe logo oraz wybrać jeden z gotowych szablonów faktur. W razie jakichkolwiek pytań przedsiębiorca może skorzystać z pomocy wykwalifikowanych księgowych kontaktując się telefonicznie bądź e-mailowo.

BEZPŁATNY PROGRAM DO WYSTAWIANIA FAKTUR – WYPRÓBUJ INFAKT


Jeśli chciałbyś, aby wystawiane przez Ciebie faktury miały profesjonalny wygląd i zawierały wszystkie wymagane przepisami prawa podatkowego elementy, skorzystaj z inFakt.pl. Nasz Program do Fakturowania:
 • jest prosty w obsłudze, czytelny i intuicyjny,
 • dokonuje automatycznie niezbędnych wyliczeń podatków i sumowań,
 • daje możliwość korzystania z bazy danych klientów oraz towarów i usług,
 • ułatwia śledzenie płatności za faktury,
 • jest dostępny online 24 godziny na dobę,
 • pozwala na automatyczne numerowanie i intuicyjne datowanie faktur z możliwością edycji tych danych,
 • automatyczne przeliczanie kwot brutto na netto i odwrotnie,
 • przypomina o niezapłaconych fakturach.
Chcesz skorzystać z wymienionych opcji, a także z wielu innych? Nic prostszego. Wystarczy tylko, że założysz konto na inFakt.pl. Każdy użytkownik może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Szybko przekonasz się, że inFakt to znakomite rozwiązanie dla Twojej firmy. 

Bezpłatny program do wystawiania faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj już teraz - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: