Angielska faktura wzór

Polski przedsiębiorca, który współpracuje z zagranicznym kontrahentem często staje przed decyzją, czy wystawiać faktury w obcym języku i w obcej walucie. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Kiedy obcojęzyczną fakturę trzeba przetłumaczyć?

W jakiej walucie i w jakim języku wystawić fakturę?


Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo wystawić fakturę w języku obcym, o ile jej klientem nie jest polski konsument (osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej). Innymi słowy, chodzi o sytuację, gdy klientem jest firma z dowolnego kraju (także z Polski) lub osoba prywatna spoza Polski. 

Faktura dla zagranicznego klienta powinna niekiedy zawierać specjalne oznaczenie „odwrotne obciążenie” - dotyczy to sprzedaży na rzecz odbiorcy rejestrowanego w UE i będącego na jej terenie podatnikiem VAT. Wówczas bowiem to nabywca jest zobowiązany do rozliczenia VAT. Dodatkowo przedsiębiorca dokonujący takiej sprzedaży musi być podatnikiem VAT-UE zarejestrowanym w Polsce. 

Angielska faktura wzór w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


Faktura w dowolnej walucie


W jakiej walucie powinna być wystawiona faktura dla klienta zagranicznego? Klient zapewne może wymagać faktury w obcej walucie. Na szczęście to jest zgodne z prawem. Fakturę można wystawić w dowolnej walucie, przy czym jeśli jest to waluta inna niż złotówki, to przed rozliczeniem jej trzeba ją przeliczyć na złotówki.

Niezależnie od waluty na fakturze, VAT trzeba zapisać w złotówkach. W tym przypadku, należy zastosować średni kurs NBP danej waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego VAT. Ten obowiązek najczęściej powstaje w momencie wystawiania faktury. Jeśli jednak przedsiębiorca stosuje metodę kasową może wyznaczyć go zgodnie z datą uzyskania płatności.

Faktura po angielsku jest zgodna z prawem


Polskie przepisy nie wspominają w jakim języku ma zostać wystawiona faktura, a zatem z powodzeniem można ją wystawić po angielsku. Praktycznym rozwiązaniem jest jednak wystawienie faktury w dwóch językach. Zdarzają się bowiem sytuacje, że organy podatkowe wymagają przestawienia tego dokumentu również w języku polskim (zwykle w razie kontroli). Pozwala to uniknąć dodatkowego tłumaczenia na ich żądanie.

Konieczność wystawienia faktury w języku obcym zazwyczaj odnosi się do angielskiego. Nie trzeba być jednak poliglotą, by poradzić sobie z tym zadaniem – można tego dokonać nie znając angielskiego. Na rynku dostępne są nowoczesne narzędzia, które dają możliwość wystawienia anglojęzycznej faktury. 

Dodatkowo żadne przepisy krajowe czy międzynarodowe nie zawierają wiążących wytycznych co do wyglądu czy wzoru tego dokumentu, poza zbiorem obowiązkowych elementów.

W inFakcie faktura w języku obcym to nie problem


Idealnym narzędziem dla przedsiębiorców handlujących z zagranicznymi firmami jest program inFakt. Stworzenie faktury w języku angielskim jest tu maksymalnie ułatwione. Nie istnieje nawet specjalna zakładka pod którą trzeba szukać tego rozwiązania. 

Wystarczy wejść w opcję „Faktury” i wybrać rodzaj dokumentu jaki chcemy wystawić. Uzupełniamy dane i klikamy drukuj. Pojawia się specjalne okno, w którym mamy możliwość wyboru dokumentu w wersji polsko-angielskiej oraz angielskiej. Program automatycznie przetłumaczy wszystkie dane oprócz nazw towarów i usług.

inFakt można przetestować za darmo i samemu przekonać się, że fakturowanie nie musi sprawiać kompletnie żadnych problemów. Oto co dostajesz w zamian za rejestrację:
 1. Możliwość wystawiania faktur w języku obcym bez komplikacji.
 2. Oszczędzasz czas, który straciłbyś tłumacząc fakturę samemu.
 3. Oszczędzasz pieniądze, bo nie musisz wydawać ich na tłumacza.
 4. Nie musisz szukać w Internecie aktualnych kursów walut - inFakt automatycznie pobiera kursy i przelicza kwoty na złotówki.
 5. Nie musisz znać danych kontrahentów – wystarczy podać NIP, a inFakt uzupełni dane automatycznie.
Załóż darmowe konto, a uzyskasz opcję wystawiania do 3 faktur w miesiącu bez opłat. Mogą to być faktury po angielsku i w obcej walucie. 

Szybko i sprawnie wystawiony wzór faktury angielskiej? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Już dziś przetestuj możliwości inFakt.pl!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: