10 dni na odstąpienie od umowy

Ustawa konsumencka, która weszła w życie z końcem ubiegłego roku sporo zmieniła w zasadach obowiązujących relacje sprzedawca-kupujący. Nie istnieje już m.in. termin 10 dni na odstąpienie od umowy. Jak konkretnie wyglądają tu dzisiaj zasady?

Nowa ustawa konsumencka – więcej praw dla kupujących

Od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje zmieniona ustawa o prawach konsumenta. Ma ona znaczenia zarówno dla przedsiębiorców sprzedających towary w Internecie, jak również w tradycyjny sposób. Nowe przepisy przyniosły sporo zmian korzystnych dla konsumentów zapewniając większą ochronę ich praw. Wydłużyły się niektóre terminy np. w kontekście zgłoszenia wady zakupionego towaru, nabywca ma też prawo żądać naprawy, wymiany na nowy egzemplarz, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy. 

Uregulowano ponadto zapisy dotyczące opłaty za odesłanie zakupionego towaru. Jeśli nabywca zdecyduje się odstąpić od umowy zawartej poza lokalem lub na odległość, sam zapłaci za koszt przesyłki (o ile sprzedawca go o tym poinformuje). Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, to za zwrot zapłaci osobiście, do wysokości najtańszej możliwej przesyłki. Na sprzedawców zostały także nałożone bardziej restrykcyjne obowiązki informacyjne. Przede wszystkim udzielane informacje muszą być sformułowane jasno i zrozumiale, w języku polskim, nie mogą również wprowadzać kupującego w błąd. Zmianie uległa też zasada dająca nabywcy 10 dni na odstąpienie od umowy. Jaki zapis obowiązuje obecnie?

Termin 10 dni na odstąpienie od umowy już nie obowiązuje

Kolejna dobra informacja dla kupujących. Nowości wprowadzone przez nową ustawę konsumencką wydłużył termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem firmy z 10 do 14 dni. Odnosi się to także do sprzedaży internetowej. 

Bieg wspomnianego terminu liczony jest od chwili odbioru towaru od przewoźnika. W sytuacji, gdy umowa dotyczy kilku rzeczy, to termin biegnie od chwili wydania ostatniej z nich. Istotne są tu po prostu dni kalendarzowe. Nie ma znaczenia, czy po drodze występowały święta czy też inne dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli jednak ostatni dzień terminu wypada właśnie w niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, następuje jego przesunięcie na kolejny dzień roboczy. 

Zasada pozwalająca odstąpić od umowy przez 14 dni obowiązuje jednak wyłącznie wówczas, gdy sprzedawca poinformuje konsumenta o takim prawie. W przeciwnym razie prawo nabywcy do odstąpienia od umowy wydłuża się do 12 miesięcy. Nowe przepisy wprowadziły również jednolity wzór odstąpienia od umowy.

Potrzebujesz pomocy przy zakładaniu firmy i rozliczeniach z Klientami? Zgłoś się do nas. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami dzięki czemu zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu! Nasi fachowcy wyjaśnią Ci wszelkie kwestie podczas rozmowy telefonicznej, wypełnią obowiązkowe formularze, a na koniec złożą je w odpowiednich urzędach. 

Zapewnimy również obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Przez 60 dni będziesz mógł ją testować za darmo i bez żadnych zobowiązań. Sprawdź!Data modyfikacji:2015-07-13

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Załóż firmę z kontem firmowym mBank

inFakt współpracuje z mBankiem. Zakładając firmę, możesz od razu otworzyć konto firmowe. To proste, wygodne i nic nie kosztuje. Największą zaletą jest możliwość uzyskania numeru rachunku firmowego jeszcze w trakcie zakładania firmy, który zgłoszony zostanie do urzędów. Oznacza to, że nie będziesz musiał zgłaszać konta firmowego po założeniu firmy.


Dla kogo?

Zakładanie firmy z inFakt jest przeznaczone dla osób, które zamierzają założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zakładamy: spółek z o.o., spółek jawnych ani spółek cywilnych.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu