Zasiłek chorobowy osoby prowadzącej działalność

 Wiele krąży mitów na temat zasiłków chorobowych. A już w szczególności w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy o takowy się starają. Postaram się zatem odpowiedzieć na pytanie odnośnie tego, czy prawdą jest, że osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, musi chorować przez co najmniej 30 dni, aby taki zasiłek chorobowy mu przysługiwał.

Już na wstępie należy zaznaczyć, że odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Generalnie mówiąc zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się (na skutek choroby) niezdolna do pracy. Niezdolność ta koniecznie musi nastąpić w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Osoba, która założyła własną działalność gospodarczą, podlega ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności. Na mocy obowiązujących w naszym kraju przepisów będzie ona mogła zatem nabyć prawo do zasiłku chorobowego. By tak się jednak stało, musi upłynąć 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Należy przy tym zaznaczyć, że do tzw. okresu wyczekiwania trzeba wliczać także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, o ile nie doszło między nimi do przerwy, która przekroczyła 30 dni, oraz w kilku przypadkach, które związane są z urlopem wychowawczym czy bezpłatnym, lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą i jest ubezpieczona, czyli która podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w okresie, który wynosi przynajmniej 90 dni, zyskuje prawo do przyznania zasiłku chorobowego. Takie prawo zyskuje już od pierwszego dnia, w którym powstała niezdolność do pracy. Nie ma znaczenia tutaj liczba dni trwania choroby. W związku z powyższym może dojść do wypłacenia zasiłku nawet wówczas, kiedy mamy do czynienia okresem krótkiego zwolnienia lekarskiego, czyli jeśli zostanie ono wystawione na przykład na 3 czy 5 dni. Opisana w pytaniu konieczność pozostawania w stanie określonym mianem niezdolny do pracy, który trwa nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, to sytuacja szczególna. Jest ona wymagana wówczas, kiedy o nabycie prawa do zasiłku stara się osoba, u której powstała niezdolność do pracy wówczas, kiedy doszło do ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Dokładniej mówi o tym zapis art. 7 ustawy zasiłkowej.

Data modyfikacji:2012-03-19

Załóż firmę z kontem firmowym mBank

inFakt współpracuje z mBankiem. Zakładając firmę, możesz od razu otworzyć konto firmowe. To proste, wygodne i nic nie kosztuje. Największą zaletą jest możliwość uzyskania numeru rachunku firmowego jeszcze w trakcie zakładania firmy, który zgłoszony zostanie do urzędów. Oznacza to, że nie będziesz musiał zgłaszać konta firmowego po założeniu firmy.


Dla kogo?

Zakładanie firmy z inFakt jest przeznaczone dla osób, które zamierzają założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zakładamy: spółek z o.o., spółek jawnych ani spółek cywilnych.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu