Zakładanie działalności gospodarczej

Po zdecydowaniu się na zakładanie działalności gospodarczej, przedsiębiorcę czeka jeszcze tylko kilka kroków, aby wdrożyć swój zamysł w życie. Obecne regulacje umożliwiają sprawne zakładanie firmy. W standardowym przypadku jest to proces prosty i szybki, bowiem formalności ograniczono do minimum.

Jak zacząć zakładanie działalności gospodarczej?


Proces zakładania firmy składa się z kliku etapów. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG. W tym celu należy wypełnić i złożyć formularz CEIDG-1, w którym przyszły przedsiębiorca podaje wszelkie wymagane prawem informacje, takie jak:
  • kompletne dane osobowe (PESEL, REGON, NIP) – jeśli przedsiębiorca nie posiada REGON-u lub NIP-u,
  • dane firmy w tym nazwę i adres prowadzenia działalności gospodarczej,
  • termin rozpoczęcia działalności gospodarczej – co ważne, nie może być on wcześniejszy od daty złożenia wniosku (przeciwnym wypadku wniosek nie zostanie pozytywnie zweryfikowany przez system informatyczny),
  • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności - każdy z kodów oznacza określony rodzaj działalności.
CEIDG-1 może zostać wypełniony zarówno w urzędzie jak i przez Internet. Ze względu na większą wygodę zakładania działalności gospodarczej i możliwość dokonywania bezproblemowej edycji polecane jest jednak drugie rozwiązanie. 

Na stronie ceidg.gov.pl Ministerstwo Gospodarki udostępniło specjalny kreator, który pozwala na samodzielne przygotowanie wniosku CEIDG-1. Jednak złożenie wniosku przez Internet wymaga podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
   

Obowiązkowa rejestracja w ZUS


Kolejnym krokiem jest wizyta w ZUS. Przedsiębiorca, którego jedynym źródłem utrzymania będzie działalność gospodarcza dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA. Natomiast podatnik posiadający także inny tytuł do ubezpieczenia np. umowę o pracę, dokonuje zgłoszenia wyłącznie w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, składając druk ZUS ZZA.

Należy pamiętać o obowiązującym terminie na dokonanie zgłoszenia – 7 dni od zaistnienia obowiązku tj. założenia firmy. Także wszelkie zmiany w zakresie ubezpieczeń powinny być zgłaszane urzędowi w tym samym terminie.

Zakończenie formalności w urzędzie skarbowym


Zakładanie działalności gospodarczej wymaga wymaga niekiedy również wizyty w urzędzie skarbowym. To jednak etap, który nie dotyczy bezpośrednio wszystkich nowych przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami obowiązkowej rejestracji do VAT podlegają określone kategorie działalności gospodarczej np. usługi prawnicze czy jubilerskie. 

Pozostali podatnicy rejestrują się do VAT z momentem przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego tj. wartości 150 000 zł uzyskanej ze sprzedaży towarów lub usług. 

Oczywiście przedsiębiorcy, którzy od pierwszego dnia działalności chcą być czynnymi podatnikami VAT dokonują takiego zgłoszenia bez żadnych obostrzeń. Rejestracji VAT dokonuje się w urzędzie skarbowym składając formularz VAT-R.

Zakładanie działalności gospodarczej? Zdaj się na inFakt


Powyższych czynności nie musisz jednak wykonywać osobiście, jeśli skorzystasz z usługi zakładania firmy w inFakcie. Wówczas to księgowi wypełnią niezbędne dokumenty i złożą je w urzędach. Jednocześnie poinformują Cię o tym, na jakim etapie jest proces zakładania Twojej działalności gospodarczej. Innymi słowy, zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. 

Wraz z zakładaniem firmy, inFakt oferuje innowacyjną księgowość z dostępem do programu księgowego online. To opcja, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. W tym czasie możesz w dowolnym momencie zrezygnować bez żadnych konsekwencji.


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Załóż firmę z kontem firmowym mBank

inFakt współpracuje z mBankiem. Zakładając firmę, możesz od razu otworzyć konto firmowe. To proste, wygodne i nic nie kosztuje. Największą zaletą jest możliwość uzyskania numeru rachunku firmowego jeszcze w trakcie zakładania firmy, który zgłoszony zostanie do urzędów. Oznacza to, że nie będziesz musiał zgłaszać konta firmowego po założeniu firmy.


Dla kogo?

Zakładanie firmy z inFakt jest przeznaczone dla osób, które zamierzają założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zakładamy: spółek z o.o., spółek jawnych ani spółek cywilnych.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu