Wzór rachunku za usługę

Przez szereg lat rachunki służą przede wszystkim udokumentowaniu sprzedaży z tytułu prowadzonej działalności przez firmy niezarejestrowane jako czynni podatnicy podatku VAT. Z tego względu szczególnie poszukiwanym był wzór rachunku za usługę. Aktualnie jednak wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do wystawiania faktur.

WZÓR RACHUNKU ZA USŁUGĘ – KIEDY WYSTAWIAŁO SIĘ RACHUNEK?


Obowiązek wystawienia rachunku za wyświadczoną usługę występował wyłącznie na wyraźne życzenie jej odbiorcy. Należało tego dopilnować:

 • w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi, jeżeli żądanie jego wystawienia zgłoszono przed faktem wykonania usługi,

 • w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem, jeżeli wystąpienie to miało miejsce już po wykonaniu usługi.

Przedsiębiorca nie był zobowiązany do wystawienia rachunku w sytuacji, kiedy nabywca zgłosi żądanie jego wystawienia po upływie 3 miesięcy od momentu wykonania usługi.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

FAKTURY DOTYCZĄ WSZYSTKICH PRZEDSIĘBIORCÓW


Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek dokumentować transakcje przy użyciu faktur. Dotyczy to również firm zwolnionych z VAT, które jeszcze do końca 2013 r. posługiwały się rachunkami.

Należy jednak pamiętać, że firma zwolniona z VAT ma obowiązek wystawienia faktury tylko w przypadku, gdy wyraźnie zażyczy sobie tego nabywca. Niezależnie od tego czy kupującym jest inna firma czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Fakturę na żądanie klienta należy wystawić w terminie do 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę (całość lub część). Jeśli żądanie faktury pojawi się po tym czasie, to nie trzeba jej już wystawiać.


W INFAKCIE WYSTAWISZ FAKTURĘ „ZW” (DAWNY RACHUNEK)


Jeśli szukasz odpowiedniego programu do wystawiania faktur „zw” (dawnych rachunków) skorzystaj z inFakt.pl.

W celu wystawienia odpowiedniego dokumentu należy zaznaczyć „stawkę zw” w momencie wystawiania nowej faktury, a następnie wybrać rodzaj sprzedaży z listy. Dzięki temu podstawa prawna zwolnienia uzupełni się sama! W aplikacji znajdują się wszystkie dostępne w przepisach podstawy zwolnienia z VAT – po wyborze konkretnej program umieści ją na fakturze.

Zakładając darmowe konto na inFakcie możesz:

 • łatwo wystawiać faktury dowolnego rodzaju – w tym faktur „zw” (dawnych rachunków),

 • zapisywać wystawione dokumenty do plików PDF,

 • wyszukiwać dane kontrahentów według NIP,

 • tworzyć kolorowe szablony faktur,

 • przeglądać i edytować wszystkie wystawione faktury,

 • korzystać ze wsparcia zespołu księgowych przez telefon, e-mail i czat wewnątrz aplikacji.

Program do Fakturowania można testować wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Aplikacja dostępna jest 24h/dobę na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu oraz za pomocą dedykowanych aplikacji na iPhone'a i smartfony z Androidem.

Data modyfikacji:2014-09-17

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: