Rachunek xls

Jeszcze do niedawna rachunek był dokumentem, który służył do ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług przez firmy zwolnione są z płacenia podatku VAT. To się jednak zmieniło i od 1 stycznia 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do wystawiania faktur. Odnosi się to również do nievatowców. Tacy przedsiębiorcy powinni więc zdecydować się na aplikację, która jest skuteczniejszym rozwiązaniem do wystawiania faktur niż format .xls.

Przedsiębiorcy są zobligowani do wystawiania faktur

Od 1 stycznia 2014 r. przepisy w kwestii dokumentowania transakcji przez firmy zostały ujednolicone. Co za tym idzie wszyscy przedsiębiorcy wystawiają faktury – niezależnie od tego czy są zwolnieni z VAT czy też nie. Rachunki dla przedsiębiorców tak naprawdę znikają więc z obiegu. Możliwość ich wystawiania ma aktualnie znaczenie węższe grono podmiotów m.in. zarabiających na podstawie umowy zlecenie bądź o dzieło.

Nie zmieniło się jednak to że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie są zobligowani do potwierdzania każdej transakcji dokumentem sprzedaży. Tak jak dotychczas są do tego zobligowani tylko na życzenie klienta. Niezależnie od tego czy jest nim inna firma czy osoba prywatna. Takie żądanie powinno być wyrażone przez nabywcę w konkretnym terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła realizacja transakcji. Po upływie tego czasu przedsiębiorca nie musi wystawiać żadnego dokumentu. Zgodnie z przepisami może to jednak zrobić.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Excel i oprogramowanie instalowane na komputerze posiadają szereg wad

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wystawianie dokumentów przy pomocy programu Excel. To wprawdzie lepsze rozwiązanie niż wypełnianie druków odręcznie długopisem, jednak również nie pozbawione wad. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że format .xls nie jest stworzony do wystawiania dokumentów księgowych. Jego ograniczenia wiążą się np. z brakiem numeracji generowanych dokumentów czy niemożnością stworzenia tak bazy klientów, jak i towarów bądź usług.

Nie ma również możliwości sprawdzenia czy dana faktura została już zapłacona. Jako że każdy dokument zapisywany jest na dysku komputera nie zapewnia to należytej ochrony przed utratą danych. Biorą pod uwagę wszystkie wymienione kwestie należy otwarcie zaznaczyć, że choć format .xls może być przedsiębiorcy przydatny to jednak ma wiele ograniczeń i nie nadaje się do prowadzenia firmowej księgowości.

Skuteczniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykorzystanie programu komputerowego do generowania faktur dostępnych np. na płytach CD. Również jednak takie aplikacje nie są pozbawione wad. Jakich dokładnie? Przede wszystkim należy wspomnieć o:
 • konieczności instalowania na na dysku komputera – niejednokrotnie zajmują one jednak sporo miejsca i spowalniają jego działanie,
 • często nie są dostosowywane do zmian zachodzących w przepisach,
 • nie ma możliwości by korzystać z nich bez dostępu do własnego komputera,
 • niejednokrotnie wymagają zakupu drogich kluczy licencyjnych.

Rozwiązanie idealne? inFakt

Przedsiębiorca, któremu zależy na najwygodniejszym i najbardziej aktualnym rozwiązaniu, służącym wystawaniu faktur powinien w związku z tym zdecydować się na aplikację online temu dedykowaną. W sukurs wszelkiego rodzaju problemom dotyczącym fakturowania przychodzi inFakt.pl. Do podstawowych zalet Programu do Fakturowania należy przede wszystkim:
 • łatwe wystawianie faktur dowolnego rodzaju – w tym faktur zw (dawnych rachunków),
 • zapis wystawionych dokumentów do plików PDF,
 • wyszukiwarka danych klientów wg NIP,
 • kolorowe szablony faktur,
 • dostępność online,
 • oszczędność czasu,
 • szybkość działania,
 • intuicyjność interfejsu.
Każdy z zapisanych dokumentów jest natychmiast dostępny, przedsiębiorca może fakturę wydrukować, albo przesłać - wykorzystując aplikację inFakt, w formie maila do nabywcy towaru albo usługi. Wybierając inFakt przedsiębiorca zyskuje skuteczne narzędzie, upraszczające wystawianie wszystkich dokumentów, a także pewność że są zgodne z regulacjami przepisów prawa. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, w przypadku aplikacji online posiadają aktualizacje związane ze zmianami w przepisach (np. stawek podatków), wdrażane są automatycznie.

inFakt umożliwia ponadto wystawianie faktur „zw” (dawnych rachunków). Co przedsiębiorca powinien zrobić, żeby sporządzić w pełni zgodny z przepisami dokument? W tym celu należy jedynie przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT zaznaczyć „zw”. Ponadto z rozwijanej listy trzeba wybrać podstawę zwolnienia (lub dodać własną).

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl


To jednak nie wszystkie możliwości jakie zyskuje użytkownik Programu do Fakturowania. Żeby wypróbować wspominane i poznać pozostałe wystarczy zarejestrować się na inFakt.pl. Istnieje opcja przetestowania aplikacji. Darmowe konto inFakt.pl pozwala bowiem wystawić do 3 faktur miesięcznie bez opłat. Zarejestruj się już dziś używając poniższego formularza, by samemu przekonać się, jak inFakt uprości fakturowanie w Twojej firmie. Szybko przekonasz się, że dokonałeś właściwego wyboru. inFaktowi zaufało już prawie 300 tys. przedsiębiorców.


Data modyfikacji:2014-06-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: