Rachunek korygujący wzór

Przez szereg lat przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, którzy wystawiali rachunki poszukiwali w wzoru rachunku korygującego, który pozwoliłby na poprawnie błędów jakie znalazły się w jego treści. Jednak od 1 stycznia 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy transakcje dokumentują przy użyciu faktur. W przypadku pojawienia się jakichś nieścisłości w jego treści konieczne jest wystawnie noty lub faktury korygującej. Zależy to od rodzaju błędów jakie znalazły się na dokumencie.

Każdy przedsiębiorca musi wystawiać faktury

Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są dokumentować transakcje przy użyciu faktur. Ten obowiązek dotyka także firm zwolnionych z VAT, które do końca 2013 r. posługiwały się rachunkami. W przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT wystawienie dokumentu konieczne jest tylko jeśli wyraźnie zażyczy sobie tego nabywca. Nie jest tu istotne czy jest nim inna firma czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Jeśli kupujący zechce dokumentu poświadczającego sprzedaż lub wykonie usługi przedsiębiorca zwolniony z VAT powinien wystawić fakturę, a nie rachunek jak miało to miejsce do końca 2013 r. Jest do tego zobligowany jeśli nabywca wyrazi taką prośbę do trzech miesięcy licząc od końca miesiąca dostawy. Jeśli jednak żądanie nastąpi po wypomnianym terminie faktury nie trzeba wystawiać. Choć tak naprawdę przedsiębiorca jeśli tylko chce może to zrobić.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Rodzaj błędów wpływa na sposób korekty

Biorąc pod uwagę zmiany jakie weszły w życie z początkiem 2014 r. powstaje zatem pytanie – jak firmy zwolnione z VAT powinny korygować błędy występujące na dokumentach sprzedażowych? Jest to możliwe przy pomocy noty lub faktury korygującej. Kiedy należy wystawić pierwszy, a kiedy drugi z tych dokumentów? Wszystko zależy od rodzaju błędów jakie pojawiły się na fakturze. W przypadku:

 • Błędów niezwiązanych z liczbami należy wystawić notę korygującą.
Ten dokument wystawia się w sytuacji, gdy na fakturze pojawiły się błędy dotyczące np. nieprawidłowości w danych stron transakcji, nazwie towaru. Notę korygującą może wystawić kupujący, potrzebuje jednak akceptacji firmy, która wystawiła fakturę, na której znalazły się błędy. Do wyrażenia akceptacji wystarczy np. podpis lub e-mail. Na nocie korygującej należy zamieścić treść : pierwotną (korygowaną) oraz po korekcie.

 • Błędów odnoszących się do błędów i zmian liczbowych trzeba wystawić fakturę korygującą.
Niewłaściwa cena towaru, stawka VAT czy kwota brutto? W takiej sytuacji konieczna jest faktura korygująca. Należy ją wystawić także w momencie, kiedy sprzedawca udziela kupującemu rabatu, otrzymuje zwrot pieniędzy albo podwyższa cenę. Dokument powinien zawierać słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”. Jest jeszcze jedna kwestia różniąca fakturę korygująca od noty korygującej. Na tej pierwszej nie trzeba umieszczać treści pierwotnej, którą przedsiębiorca poprawia. W przypadku tej drugiej jest to konieczne.

Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

Nota i faktura korygująca – najlepiej w inFakcie

Użytkownicy inFaktu faktury i noty korygujące wystawiają szybko i sprawnie. Co należy w tym celu zrobić? Żeby w inFakcie wystawić fakturę korygującą należy z menu po prawej stronie wybrać „Faktura korygująca”, a następnie:
 • Wpisać numer poprawianego dokumentu.
 • Odpowiednio uzupełnić daty (wystawienia faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia korekty i terminu zapłaty).
 • Uzupełnić pole przed korektą i po korekcie.
 • Zapisać dokument.
A jak użytkownik inFaktu powinien wystawić notę korygującą? W przypadku wprowadzenia do aplikacji faktury, na której są błędne dane niezwiązane z liczbami, wystarczy przejść do jej podglądu i z menu po prawej stronie wybrać polecenie: „Nota korygująca”. Większość informacji uzupełni się automatycznie. Konieczne będzie jedynie wpisanie treści korygowanej.

Użytkownik korzystający z inFaktu może również sprawnie wystawiać faktury „zw” (dawne rachunki”. Przedsiębiorca musi w tym celu jedynie przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia (lub dodać własną).Chcesz szybko i wygodnie wystawiać dokumenty korygujące oraz faktury „zw”? Z tej możliwości można skorzystać po uprzedniej rejestracji na inFakt.pl. W zamian każdy użytkownik dostaje możliwość wystawiania do 3 faktur miesięcznie zupełnie za darmo, stałe wsparcie zespołu profesjonalnych księgowych i bezpieczeństwo danych. Załóż darmowe konto wypełniając poniższy formularz i przetestuj Program do Fakturowania. Szybko zobaczysz jak wygodna i intuicyjna to usługa. Przekonało się już o tym 300 tys. przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się w inFakcie.


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: