PIT-5

Deklaracja PIT-5 służyła w przeszłości do wykazywania szczegółów wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy przedsiębiorcy. Mimo że od kilku lat nie trzeba jej już wypełniać i składać, zaliczki nadal wylicza się i wpłaca według zasad dawnego PIT-5. Konieczność składania deklaracji zniesiono w celu ograniczenia biurokracji i uproszczenia formalności.

Po co przedsiębiorcy sporządzają jeszcze PIT-5?


Choć PIT-5 nie trzeba już sporządzać to wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu to czyni. Dlaczego tak się dzieje? Otóż taka deklaracja umożliwia wykazanie sposobu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy w danym okresie, w tym m.in.:
 • ustalenia kwoty dochodu (lub straty),
 • wykazania odliczeń od dochodu,
 • wykazania odliczeń od podatku.
Co więcej wypełniony druku PIT-5 był i jest obecnie dowodem potwierdzającym sposób wyliczenia należnej kwoty w razie kontroli. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! 

Jak wylicza się podatek dochodowy?


Ogólnie, podatek dochodowy przy korzystaniu z zasad ogólnych jest wyliczany jako procent od podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania zaś to kwota przychodów w danym okresie pomniejszona o koszty. 

Oprócz tego, do wyliczenia podatku dochodowego pod uwagę bierze się także kwotę zmniejszającą podatek i składki ZUS – społeczne mogą stanowić koszty lub zmniejszać podstawę opodatkowania (z wyjątkiem opłaty na Fundusz pracy, która może być wyłącznie kosztem). Z kolei większą część składki zdrowotnej odejmuje się wprost od podatku (7,75% podstawy wymiaru).

Większość przedsiębiorców może wybrać miesięczny lub kwartalny system wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Pierwszy sposób oznacza, że zaliczkę na podatek dochodowy należy wyliczyć i wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. Kwartalny sposób zaś działa analogicznie, przy czym zaliczkę wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po danym kwartale.

Jak i kiedy wybrać termin opłacania zaliczek?


Najprostszy sposób wyboru miesięcznego lub kwartalnego sposobu wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy polega na odpowiednim wypełnieniu formularza CEIDG-1 w pkt. 19. Następnie, wniosek ten należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Osoby posiadające tzw. profil zaufany mogą także złożyć wniosek przez Internet. Przejścia na kwartalny lub miesięczny podatek dochodowy można dokonać tylko raz w roku, do 20 lutego.

Podatek dochodowy kwartalnie mogą wpłacać tylko przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika lub rozpoczynający działalność gospodarczą (o ile nie prowadzili działalności w ciągu 2 lat poprzedzających założenie firmy). Małym podatnikiem określa się firmy generujące sprzedaż o wartości do 1,2 mln euro rocznie. Kwota limitu jest niższa m.in. dla przedsiębiorstw maklerskich i zarządzających funduszami inwestycyjnymi. 


Wygeneruj PIT-5 w inFakt.pl


Jeśli chcesz mieć w dokumentacji firmowej PIT-5 (L), nie musisz tworzyć tego dokumentu samodzielnie, ani znać zasad wyliczania podatku dochodowego. Możesz do tego wykorzystać prosty Program do Fakturowania, który utworzy dla Ciebie PIT-5 automatycznie. Jak to działa?

Wystarczy zapisać w aplikacji kwoty przychodów, a także dodać koszty uzyskania przychodów. W oparciu o te dane program sam utworzy dokument wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy, czyli dawny PIT-5 lub PIT-5L. Następnie wystarczy, że zapiszesz dokument w formacie PDF, a następnie wydrukujesz i zachowasz w swojej dokumentacji. W razie potrzeby bez problemu przedstawisz PIT-5 urzędnikom.

Możliwości Programu do Księgowości można sprawdzić zakładając darmowe konto na inFakt.pl. Po wypełnieniu danych księgowych otrzymasz bezpłatny 30-dniowy okres testowy. Od tego momentu możesz wystawiać faktury i dodawać koszty, które zostaną automatycznie uzupełnione w zakładce „Księgowość”. 

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości. Szybko się przekonasz jak wygodna i intuicyjna to usługa online. 

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR