Nota korygująca do rachunku

Przy dokumentowaniu sprzedaży może się zdarzyć, że wystawiony dokument będzie nieprawidłowy. Konieczne może stać się więc wystawienie noty korygującej. Z czym dokładnie się to wiąże?

Firmy zwolnione z VAT wystawiają fakturę na żądanie klienta

Zgodnie ze zmianami, które funkcjonują od 1 stycznia 2014 r. również firmy zwolnione z VAT, które do tego czasu wystawiały rachunki muszą transakcje dokumentować fakturami. W ich przypadku taki obowiązek istnieje tylko jeśli o wystawienie dokumentu poprosi nabywca – zarówno inna firma, jak i osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Należy także pamiętać o konkretnym terminie odnoszącym się do tej kwestii. Otóż przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury do trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż. Po przekroczeniu tego terminu fakturę wciąż może wystawić, jednak nie musi tego robić.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Nota korygująca wymaga akceptacji

Co jednak zrobić w przypadku, gdy wystawiona faktura zawiera błędy? W przypadku stwierdzenia błędu, który nie jest związany z liczbami można wystawić notę korygującą. Jakie dokładnie błędy można za jej pomocą poprawić? Związane choćby z danymi nadawcy lub sprzedawcy, nazwą towaru, itp. Notę korygującą może wystawić nabywca, a następnie przesłać ją do sprzedawcy w dwóch egzemplarzach.

Zgodnie z przepisami nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy pierwotnego dokumentu. Nie jest jednak dokładnie określone w jaki sposób akceptację można wyrazić. Oczywiście można to zrobić choćby podpisem, nie jest to jednak jedyna możliwość. Wystawca równie dobrze może notę korygującą zaakceptować np. w postaci e-maila. Sporządzając taką korektę powinno się pamiętać, że należy na niej zamieścić zarówno treść pierwotną (korygowaną), jak i treść po korekcie.

Jak notę korygującą wystawić w inFakcie?

Prosty sposób wystawiania not korygujących proponuje inFakt.pl. W przypadku wprowadzenia do aplikacji faktury, na której są błędne dane, wystarczy przejść do jej podglądu i z menu po prawej stronie wybrać polecenie: „Nota korygująca”. Większość danych uzupełni się automatycznie. Konieczne będzie jedynie wpisanie treści korygowanej.

Program umożliwia ponadto wystawianie faktur „zw” (dawnych rachunków). Przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT należy zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia lub dodać własną (o ile jest to konieczne).

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl

Do uzupełnienia pozostają jedynie pozostałe informacje, które powinny znaleźć się na dokumencie. Żadnych problemów nie sprawia wpisanie danych kontrahenta. Wystarczy bowiem podać jego numer NIP, a aplikacja automatycznie pobierze je z bazy GUS-u. Korzystając z Programu do Fakturowania można błyskawicznie tworzyć podobne dokumenty – w tym celu wystarczy zapisywać dane klientów i produktów.

Jak skorzystać z wymienionych opcji? Wystarczy jedynie zarejestrować się w inFakcie. W zamian każdy użytkownik dostaje możliwość przetestowania Programu do Fakturowania bez żadnych opłat. Dzięki temu do 3 faktur w miesiącu wystawia zupełnie za darmo. Już teraz załóż konto w inFakt.pl wypełniając poniższy formularz i dołącz do prawie 300 tys. użytkowników, którzy wystawiają w aplikacji rozmaite dokumenty – w tym faktury „zw”, jak i noty korygujące.

Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

  • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

  • Po wpisaniu NIP-u klienta
    dane uzupełnią się same.

  • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
    i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

  • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: