Metoda kasowa 2015

Rozliczenie VAT-u dopiero po otrzymaniu płatności to cecha charakterystyczna metody kasowej.Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej, bo nie musi płacić podatku zanim nie otrzyma płatności od swojego kontrahenta. Jakimi zasadami rządzi się metoda kasowa 2015 roku?

Na czym polega istota metody kasowej?

Najprościej rzecz ujmując metoda kasowa rozliczania VAT polega przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zazwyczaj przedsiębiorca zobligowany jest do rozliczenia tego podatku po wystawieniu faktury. Tak to właśnie wygląda w przypadku tzw. metody memoriałowej, gdzie podatek odprowadza się bez względu na to kupujący uiścił zapłatę za przeprowadzoną transakcję. Przy metodzie memoriałowej powstanie obowiązku podatkowego zależy od terminu, w którym nastąpiła zapłata. To o tyle wygodne rozwiązanie, że nie trzeba odprowadzać podatku jeśli kontrahent nie zdążył jeszcze uregulować należności. Z pewnym zastrzeżeniem. 

Otóż VAT należy odprowadzić przed uzyskaniem zapłaty jeśli:
 • kupujący nie posiada statusu czynnego podatnika VAT, oraz 
 • od dokonania transakcji minęło 180 dni.
Co ważne metoda kasowa 2015 roku jest dostępna jedynie przedsiębiorcom będącym tzw. małymi podatnikami. To firmy, których sprzedaż w ubiegłym roku przekroczyła 1,2 mln euro. Przedsiębiorca, który utracił status małego podatnika, a więc jednocześnie i możliwość korzystania z metody kasowej musi zawiadomić o tym urząd skarbowy na formularzu VAT-R. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od utraty prawa do stosowania metody kasowej.


Przejście na metodę kasową – jakich kwestii dopilnować?

Poza wspomnianym już limitem sprzedaży, prawo do skorzystania z metody kasowej uzależnione jest od dopełnienia kilku formalności. Podstawowy aspekt to przejście na kwartalne rozliczenia VAT, dotyczy to oczywiście jedynie przedsiębiorców, którzy korzystają z systemu miesięcznego

Dodatkowo, identycznie jak w przypadku utraty prawa do metody kasowej, tak i przy jej wyborze konieczne jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego. Procedura wymaga złożenia w tym celu formularza VAT-R. Termin? Do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który przedsiębiorca będzie rozliczał się tą metodą. Jeśli więc przedsiębiorca przykładowo chciałby korzystać z metody kasowej od II kwartału 2015 roku, zobligowany jest złożyć VAT-R do końca marca. Powrót do metody memoriałowej możliwy jest dopiero po upływie 12 miesięcy korzystania z metody kasowej lub po utracie statusu małego podatnika. 

Metoda kasowa 2015 – fakturuj właściwie z inFaktem

Stosowanie metody kasowej może być dla przedsiębiorcy korzystnym rozwiązaniem. Jeśli się na niego zdecyduje warto zdawać sobie sprawę z pewnego niuansu w kontekście fakturowania. Otóż faktury wystawiane przez takiego przedsiębiorcę delikatnie różnią się od tych standardowych. Muszą bowiem zawierać oznaczenia „metoda kasowa”. 

Taki dokument szybko i sprawnie można wystawić z pomocą Programu do Fakturowania inFakt.pl. A to by odpowiednie oznaczenie automatycznie pojawiało się na fakturze można wcześniej ustawić w aplikacji. Wystarczy jedynie:
 • rozwinąć krótkie menu ukryte w prawym górnym rogu (obok adresu e-mail użytkownika),
 • wejść w „Ustawienia”,
 • w sekcji „Faktury” kliknąć „Ogólne”,
 • wejść w edycję „Ustawień ogólnych”, 
 • zaznaczyć „Tak” przy punkcie „Metoda kasowa”.
Od tego momentu każda wystawiona faktura będzie zawierała odpowiednie oznaczenie.

Zależy Ci na profesjonalnym fakturowaniu? Wybierz inFakt.pl i ciesz się możliwościami, jakie daje nasza aplikacja. Załóż darmowe konto i testuj Program do Fakturowania wystawiając do trzech faktur w miesiącu zupełnie bez opłat. Dołącz do grona 370 tys. naszych klientów i przekonaj się jak dopasowujemy się do ich potrzeb.


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: