Kwota wolna od podatku 2013

Dokładnie 3091 zł - tyle dokładnie wynosi w Polsce kwota wolna od podatku 2013 r. Ta liczba oznacza kwotę dochodu, który można osiągnąć nie płacąc od niego podatku dochodowego. Z tej możliwości mogą korzystać osoby na etacie i umowach cywilnoprawnych, a także większość przedsiębiorców – ale nie wszyscy. Od czego to zależy?

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z KWOTY WOLNEJ OD PODATKU?


Kwota wolna od podatku 2013 r. przysługuje osobom, które rozliczają się na zasadach ogólnych. Co za tym idzie, osoby pracujące na etacie, na umowach cywilnoprawnych oraz niektórzy przedsiębiorcy mogą obniżać podatek dzięki kwocie wolnej od opodatkowania. Firmy, które wybrały ryczałt, podatek liniowy lub kartę podatkową, nie mogą skorzystać z tej możliwości.

Warto pamiętać, że nawet jeśli ktoś zarobił poniżej 3091 zł to i tak ma obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT. W praktyce najczęściej taki obowiązek dotyczy młodych osób pracujących na umowie zlecenie lub o dzieło. Po złożeniu zeznania rocznego można się ubiegać o zwrot podatku, ponieważ pracodawcy rozliczający pracowników na umowach cywilnoprawnych nie biorą pod uwagę kwoty wolnej od podatku. 

Nie orientujesz z czym wiąże się kwota wolna od podatku? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

KWOTA WOLNA OD PODATKU OBNIŻA ZALICZKĘ NA PODATEK DOCHODOWY


Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej mogą skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556,02 zł, czyli ok. 18% z kwoty 3091 zł. Tę sumę w pełnej wysokości przedsiębiorca ma prawo odliczyć od podatku dochodowego. Zwykle dokonuje się tego w pierwszym miesiącu danego roku. Tym sposobem można znacząco obniżyć podatek dochodowy.

Kwota wolna od podatku 2013? Osoby, które jednocześnie pracują na etacie i prowadzą firmę muszą pamiętać, że przysługuje im tylko jedna kwota wolna od podatku. Etatowemu pracownikowi to pracodawca pomniejsza podatek o kwotę 556,02 zł – dokonuje się tego pomniejszając podatek w każdym miesiącu o 1/12 z 556,02 zł. Jeśli do etatu dochodzi jeszcze prowadzenie działalności gospodarczej, to przedsiębiorca z tego tytułu nie może drugi raz odliczyć kwoty zmniejszającej podatek.

Etatowy pracownik, który w trakcie pracy zarejestruje własną działalność, może to zgłosić pracodawcy. Wówczas pracodawca przestaje pomniejszać podatek pracownika ze względu na kwotę wolną od podatku, a przedsiębiorca rozpoczyna rozliczanie tej kwoty w ramach własnej firmy. 

Jeśli firma została zarejestrowana w trakcie roku to pracodawca już odliczył część kwoty wolnej od podatku od pensji pracownika. W takiej sytuacji należy obliczyć wysokość kwoty, która pozostała do odliczenia i w takiej wysokości rozliczyć ją do końca roku.

Jeśli pracownik jednak nie chce informować pracodawcy o tym, że założył firmę, to może tak zrobić, o ile nie jest funkcjonariuszem publicznym (np. policjantem). Wtedy musi pamiętać, by w ramach działalności nie rozliczyć kwoty wolnej od podatku jeszcze raz.

KWOTA WOLNA OD PODATKU 2013 R. W INFAKCIE


Każdy użytkownik Programu do Księgowości inFakt.pl nie musi samodzielnie rozliczać kwoty wolnej od podatku – aplikacja robi to za niego. Program automatycznie pomniejsza jego zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek – zgodnie z przepisami.

Ale to nie wszystkie opcje jakie dostępne są osobom korzystającym z Programu do Księgowości. Korzystając z tej usługi można w łatwy sposób:
 • wystawiać faktury przychodowe,
 • dodawać i edytować koszty firmowe,
 • generować KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry VAT,
 • sprawdzać kwoty podatków i składek ZUS.
Samodzielna księgowość w inFakcie to pełna świadomość szczegółów rozliczeń Twojej firmy.

Najlepiej założyć darmowe konto na inFakt.pl i sprawdzić wspomniane możliwości. Bezpłatne konto pozwala przez 30 dni korzystać z wszystkich funkcji Programu do Księgowości. Warto się przekonać o jego zaletach. 

Kwota wolna od podatku rozliczona w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!


Data modyfikacji:2014-10-22

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR