KPIR Excel

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest podstawowym narzędziem księgowym służącym ustaleniu dochodu oraz rozliczeniu podatku dochodowego. Do jej stworzenia przedsiębiorca może użyć choćby programu Excel. Taki sposób prowadzenia KPiR może jednak wiązać się z pewnymi niedogodnościami.

Kto jest zobligowany do prowadzenia KPiR

Księga jest zestawieniem wszystkich przychodów i kosztów wynikających z działalności firmy. To podstawa pozwalająca wyliczać zaliczki na podatek dochodowy. Do jej prowadzenia zobligowani są przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy według skali podatkowej (18 i 32 proc.) lub stawki 19 proc. (tzw. podatek liniowy). O ile nie są zobowiązani lub nie wybrali prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W KPiR zapisuje się daty, w których nastąpiły przychody i koszty, ich opisy, kwoty, a także komentarze i uwagi. Każde zdarzenie gospodarcze posiada swój numer porządkowy. Księgę można prowadzić w formie zeszytu, tabeli w Excelu czy w programie komputerowym. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! 

Jak wygląda KPiR?

Wzór i zasady prowadzenia KPiR określają przepisy. W skład Księgi wchodzi 16 kolumn, w które wpisuje się dane dotyczące np. kontrahentów, wartości sprzedanych towarów i usług, a także wydatków. Każdy przedsiębiorca prowadzący ewidencję samodzielnie powinien dokładnie zapoznać się z zasadami jakie jej dotyczą. KPiR prowadzona w sposób rzetelny oraz niewadliwy jest podstawą do ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR zawiera przykład wyliczenia tego dochodu. Określa także rodzaje dokumentów, które są podstawą do księgowania, sposoby ujmowania w Księdze przychodów osiąganych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz kosztów ich uzyskania.

KPiR można sporządzić w Excelu

Korzystając z wzoru, przedsiębiorca sprawnie posługujący się arkuszami kalkulacyjnymi typu Excel może sam sporządzić KPiR. Wykorzystanie odpowiednich formuł dostępnych w Excelu, ułatwia sumowanie poszczególnych pozycji tabeli i wyliczenie kwoty podatku dochodowego. Posługiwanie się nimi wymaga sporej wprawy.

Prowadzenie KPiR w ten sposób wiąże się również z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim ewidencja w Excelu to tylko zwykła tabela, którą trzeba uzupełnić od początku do końca. Przedsiębiorca nie ma możliwości korzystania z baz danych, generowania deklaracji podatkowych i wielu innych rozwiązań, które daje każdy program księgowy.

Program do księgowości ułatwia prowadzenie KPiR

W przeciwieństwie do tabelek z Excela, programy do prowadzenia księgowości są narzędziem obejmującym rozliczenia podatków w sposób kompleksowy. Dzieje się tak m.in. ponieważ:
 • zawierają wszystkie wymagane przepisami prawa ewidencje podatkowe, zarówno dotyczące podatku dochodowego, jak i podatku VAT,
 • na podstawie prowadzonych ewidencji generują wszystkie wymagane deklaracje podatkowe, a często też dokumenty pomocnicze, jak formularze wzorowane na dawnych drukach PIT-5,
 • uwzględniają składki ZUS przy wyliczaniu podatku dochodowego,
 • umożliwiają wysyłkę deklaracji podatkowych drogą elektroniczną,
 • pozwalają na łatwe wyszukiwanie dokumentów według różnych kryteriów,
 • zawierają często narzędzia pomocnicze, jak kalkulatory czy zestawienia, a także aplikacje do wystawiania faktur.

Prowadzenie KPiR z inFakt.pl

Jak już było wspomniane sporządzanie KPiR w Excelu choć w pewnych aspektach korzystne nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Do tego celu zdecydowanie lepiej nadaje się dedykowana temu aplikacja online, np. inFakt.pl. Przedsiębiorca korzystający z programu nie musi posiadać rozległej wiedzy na temat KPiR, jako że zapisy w niej uzupełniają się automatycznie. Wystarczy jedynie dodać przychody i koszty korzystając z prostych formularzy, a inFakt stworzy na ich podstawie w pełni zgodną z przepisami KPiR. To spore ułatwienie, zarówno dla osób rozpoczynających prowadzenie tej ewidencji, jak i dla osób, które sporządzały księgę w sposób tradycyjny (ręcznie).

Co więcej przedsiębiorca nie musi na własną rękę śledzić zmian w przepisach, jako że aplikacja aktualizowana jest na bieżąco przez księgowych. KPiR w inFakcie można przeglądać online po zalogowaniu oraz zapisywać w postaci plików PDF, aby móc ją później wydrukować. W tym celu należy:
 • wejść w zakładkę „Księgowość”,
 • w sekcji „Księga przychodów i rozchodów” kliknąć w wybrany okres, np. czerwiec 2013,
 • kliknąć w przycisk „Drukuj KPiR”.
Przedsiębiorca powinien pamiętać, by wydrukować KPiR za każdy miesiąc. Tę czynność trzeba wykonać najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. inFakt.pl co miesiąc wysyła swoim użytkownikom e-mailowe przypomnienie o konieczności wydrukowania ewidencji. Dzięki temu zbliżający się termin na pewno nie umknie przedsiębiorcy.

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości zupełnie za darmo. Z jego pomocą prowadzenie KPiR nie nastręczy Ci żadnych problemów. 

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. 


Data modyfikacji:2014-08-08

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR