Korekta rachunku

Korygowanie rachunku odbywa się na zupełnie innych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku błędów na fakturze. Nie ma bowiem podstaw prawnych ku temu, by do błędnego rachunku można było wystawić rachunek korygujący, eliminujący wcześniej popełnione błędy. Od 1 stycznia 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są jednak do wystawiania faktur.

Wszyscy przedsiębiorcy wystawiają faktury

Zmiana przepisów obowiązująca od początku 2014 r. sprawia, że obecnie wszyscy przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury. Niezależnie od tego czy są zwolnieni z VAT czy też nie. To o tyle istotne, że jeszcze do końca 2013 r. firmy zwolnione z VAT zamiast faktur wystawiały rachunki. W ich przypadku zmianie nie uległ za to przepis odnoszący się do tego, kiedy taki dokument należy wystawić. W dalszym ciągu przedsiębiorca zwolniony z VAT ma taki obowiązek jedynie w momencie, gdy wyraźnie zażyczy sobie tego klient.

Nie jest tu istotne czy jest nim inna firma czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Jeśli wyrazi chęć otrzymania dokumentu przedsiębiorca musi to zrobić. Nie jest to konieczne tylko w sytuacji, gdy od minęło trzy miesiące od końca miesiąca, w którym transakcja miała miejsce. Po tym czasie wystawienie faktury nie jest konieczne, chociaż przedsiębiorca i tak może to zrobić.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Jak prawidłowo poprawić fakturę?

Co jednak zrobić kiedy wystawiony dokument jest nieprawidłowy? Zmiany w VAT od początku 2014 r. nie ominęły zasad korygowania faktur. Błędy, które pojawiły się na fakturze można skorygować na dwa sposoby.

1. Za pomocą noty korygującej.

To dokument, który może wystawić kupujący i przesłać do sprzedawcy jeśli stwierdzi, że choć błędy występują to nie mają związku z liczbami. Nota korygująca umożliwia więc poprawę tych błędów, które odnoszą się np. do danych stron transakcji, nazwy towaru, itp. Przy sporządzaniu noty korygującej trzeba w niej zawrzeć tak treść pierwotną, jak i tą po korekcie.

Trzeba jednak wiedzieć, że nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy pierwotnej faktury. Nigdzie nie jest jednak określony sposób wyrażenia takiej zgody. Może nim być choćby podpis chociaż wcale nie musi. Akceptacja drogą elektroniczną np. za pomocą e-maila jest więc w pełni dozwolona.

2. Za pomocą faktury korygującej.

Ten sposób odnosi się do sytuacji, gdy na dokumencie pojawiły się błędy związane błędy liczbowe bądź z innego powodu konieczna jest zmiana np. ceny, kwoty VAT. Odnosi się to również do sytuacji, w których sprzedawca udziela rabatu nabywcy, otrzymuje zwrot zapłaty lub z jakiegoś powodu podwyższa cenę. Na fakturze korygującej powinno się znaleźć m.in.
 • słowo „Korekta” albo „faktura korygująca” - obie wersje są prawidłowe,
 • przyczyna korekty,
 • treść dokumentu po przeprowadzeniu korekty.
W przeciwieństwie do procedury obowiązującej notę korygującą na dokumencie nie trzeba umieszczać pierwotnej treści.

inFakt czyni fakturowanie prostym i przejrzystym

Wystawianie faktur „zw” (dawnych rachunków), jak i faktur korygujących umożliwia inFakt.pl. W pierwszym przypadku jest to procedura w dużej mierze zautomatyzowana i przebiegająca bardzo sprawnie. Wystarczy przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia (lub dodać własną).

Przyjazna użytkownikom aplikacja sprawia, że nie trzeba wprowadzać pełnych danych klienta. Wystarczy jedynie podać numer NIP, a jego dane zostaną pobrane automatycznie z bazy GUS. Co więcej program zapamiętuje kontrahenta, któremu została wystawiona faktura. Przy dokumentowaniu kolejnej transakcji wystarczy wybrać klienta z listy.

A jak w inFakcie wystawić fakturę korygująca? W tym celu należy z menu po prawej stronie wybrać „Faktura korygująca”, a następnie:
 • Wpisać numer faktury korygowanej.
 • Uzupełnić daty (wystawienia faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia korekty i terminu zapłaty).
 • Uzupełnić pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję).
 • Kliknąć „Zapisz”.
Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

Chcesz szybko i wygodnie wystawiać faktury „zw” oraz faktury korygujące? Program do Fakturowania można przetestować bez zobowiązań wystawiając do 3 faktur w miesiącu za darmo. Jedyne co trzeba zrobić to zalogować się na swoim koncie. W przypadku użytkowników, którzy nie są jeszcze zarejestrowani – cały proces zajmuje kilka minut.

Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? - wypełnij poniższy formularz i wypróbuj inFakt.


Data modyfikacji:2014-06-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: