Korekta faktury

Jeśli na fakturze pojawi się błąd, należy szybko zareagować i poprawić go wystawiając korektę. W przeciwnym razie bowiem, urzędnicy mogą zakwestionować poprawność dokumentacji księgowej i dokonanych rozliczeń. Z czym wiąże się korekta faktury?

CZYM JEST KOREKTA FAKTURY?

Korekta faktury lub inaczej faktura korygująca (obie nazwy są poprawne) to dokument służący do zmiany dowolnych danych na pierwotnie wystawione fakturze. Można nim poprawiać także dane zmieniające kwoty zobowiązań podatkowych lub ewentualnych zwrotów, dlatego jest szczególnie ważne, aby korekta była sporządzona poprawnie. Trzeba przy tym pamiętać, że korektę może wystawić tylko sprzedawca.

Jeśli nabywca dostrzeże błędy w liczbach (np. cena netto, kwota i stawka podatku, itp.) musi zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie korekty. Kupujący może poprawiać jedynie błędy mniejszej wagi, np. dane adresowe – do ich poprawiania służy nota korygująca.

W myśl przepisów nota korygująca nadal wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Nie istnieją jednak żadne wytyczne, co do formy w jakiej formie taka akceptacja powinna zostać wyrażona.

Korekta faktury w dedykowanej aplikacji? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KOREKTA FAKTURY – PODSTAWOWE ZASADY WYSTAWIANIA

Faktura korygująca sporządzana jest wyłącznie przez sprzedawcę i służy do zmieniania danych na pierwotnie wystawionym dokumencie. Przepisy precyzują, że korektę sporządza się w następujących sytuacjach:

  • przyznanie nabywcy rabatu w jednym lub kilku sytuacjach – faktura korygująca rabatowa (pomniejszająca należność),
  • przyznanie nabywcy rabatu we wszystkich transakcjach w danym okresie – faktura korygująca rabatowa (pomniejszająca należność),
  • powiększenie należności – faktura korygująca powiększająca należność,
  • wystąpienie błędów – faktura korygująca błędy w kwotach, stawkach podatków lub jakichkolwiek innych pozycjach pierwotnej faktury.

JAKIE ELEMENTY FAKTURY KORYGUJĄCEJ?

Przedsiębiorca wystawiając fakturę korygująca powinien pamiętać o pewnych zasadach zgodnie, z którymi taki dokument powinien zawierać m.in.:

  • słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”,
  • numer oraz datę wystawienia korekty,
  • przyczynę korekty,
  • poprawioną treść.
Nie ma obowiązku podawania wartości „przed korektą” – wystarczy jedynie wpisać wartości po korekcie, określając dokładnie, o które elementy faktury chodzi. Wciąż istnieje jednak konieczność jasnego odniesienia korekty do faktury pierwotnej, m.in. przez dane nabywcy, czy numer poprawianego dokumentu.

KOREKTA FAKTURY WYMAGA POTWIERDZENIA ODBIORCY

Warto pamiętać, że dane zmienione za pomocą korekty można wziąć pod uwagę dokonując rozliczeń podatkowych dopiero w momencie, w którym przedsiębiorca uzyska potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę. Potwierdzenie to nie musi mieć formy podpisu. Wystarczy, że sprzedawca dysponuje np. e-mailowym potwierdzeniem mówiącym, że nabywca przyjął do wiadomości i akceptuje zmiany.

Przepisy nie wskazują terminu wystawienia faktury korygującej. Generalnie można powiedzieć, że taki dokument powinien być wystawiony natychmiast po zauważeniu błędu, pomyłki lub zaistnieniu sytuacji powodującej zmianę w pierwotnym dokumencie.

W JAKIM TERMINIE NALEŻY DOKONAĆ KOREKTY FAKTURY?

Korekty wystawionej faktury płatnik dokonuje w rozliczeniu czasookresu, w którym partner biznesowy otrzymał od niego fakturę korygująca. Jednakże musi zostać spełniony jeden warunek. Mianowicie, że do czasu upływu terminu rozliczenia tego czasookresu, czyli do dnia 25 dnia czasookresu miesięcznego kolejnego po zakończeniu rozliczanego miesiąca lub trymestru, płatnik nie będzie miał w swoich rękach, ani dokumentacji potwierdzenie otrzymania faktury korygującej wystawionej przez jego partnera biznesowego.

Jeśli do tego czasu, czyli do 25 dnia miesiąca kolejnego po zamknięciu rozliczanego miesiąca, sprzedawca nie będzie posiadła poświadczenia odbioru faktury korygującej, rozliczyć ją może w późniejszym terminie, czyli w rozliczeniu czasookresu, w którym otrzymał to potwierdzenie.

Powyższy stan prawny wynika z ustawy o podatku od towarów i usług, zwanej tez ustawa VAT-owską. Ustawa ta została znowelizowana, weszła w życie z dniem 7 listopada 2008 roku i obowiązuje , z małymi zmianami do dnia dzisiejszego.


JAK SZYBKO WYSTAWIĆ KOREKTĘ FAKTURY?

Do wystawienia korekty najlepiej wykorzystać dedykowany program do fakturowania. Wystawienie korekty jest niezwykle proste i szybkie dzięki inFakt.pl. W tym celu wykonaj następujące kroki:

  • otwórz zakładkę Przychody,
  • z menu po prawej wybierz „Faktura korygująca”,
  • wpisz numer faktury korygującej,
  • podaj daty,
  • wpisz dane przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję),
  • kliknij „Zapisz”, a następnie „Wydrukuj”, aby zapisać dokument jako PDF.

Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

W inFakt.pl możesz jeszcze szybciej korygować te faktury, które uprzednio zostały wystawione w aplikacji. Wystarczy otworzyć edycję faktury przychodowej, a następnie z menu po prawej wybrać opcję „Wystaw korektę”. Wówczas większość danych uzupełni się automatycznie, a korekta faktury powstanie dużo szybciej!

Przetestuj Program do Fakturowania, a do 3 faktur w miesiącu wystawisz zupełnie za darmo. Już teraz załóż konto w inFakt.pl wypełniając poniższy formularz i dołącz do przeszło 400 tys. naszych użytkowników.

Korekta faktury szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie!

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"