Korekta faktury druki

Każdy przedsiębiorca musi wystawiać faktury będące potwierdzeniami zawieranych transakcji. W przypadku popełnienia jakichkolwiek błędów konieczne jest sporządzenie korekty. Przy korzystaniu z aplikacji online do wystawiania korekt faktur nie są potrzebne żadne druki.

FAKTURA KORYGUJĄCA ODNOSI SIĘ DO DANYCH LICZBOWYCH


Przy prowadzeniu firmy często zdarzają się sytuacje, w których niezbędne jest zmodyfikowanie informacji jakie zostały umieszczone na fakturze. Dokumentami stosowanymi w takich sytuacjach są faktury korygujące sporządzane przez sprzedawcę, a także noty korygujące wystawiane przez nabywcę. To kiedy należy wystawić dany dokument zależy od błędów jakie się pojawiły.

Jeśli na fakturze znalazły się nieścisłości związane z wartościami liczbowymi (pomyłka w cenie, stawce VAT), które mają wpływ na wysokość podatku należy wystawić fakturę korygującą. Identycznie przedsiębiorca postąpi jeśli dojdzie m.in. do:
 • obniżenia ceny, np. w formie rabatu,
 • zwrotu towaru,
 • zwrotu całości lub części zapłaty,
 • podwyższenia ceny.
Z kolei notą korygującą poprawia się błędy mniejszej wagi, np. odnoszące się do danych stron transakcji. 

Korekta faktury w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

ANULOWANIE FAKTURY – KIEDY MOŻLIWE?


Zdarzają się również sytuacje, kiedy przedsiębiorca nie musi wystawiać zarówno noty, jak i faktury korygującej i może po prostu anulować dokument. Dotyczy to jednak wyjątkowych sytuacji. 

Anulowanie faktury jest bowiem możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków:
   1. Nie doszło do faktycznego wykonania usługi czy dostawy towarów.
   2. Faktura nie została przekazana klientowi.
Należy jednak wiedzieć, że to sytuacje, do których dochodzi raczej sporadycznie. Mają one miejsce choćby wtedy, gdy przedsiębiorca po wystawieniu faktury, ale przed wysłaniem do klienta zwrócił uwagę, że nie jest ona prawidłowo sporządzona. Inna sytuacja to taka, w której odmówił przyjęcia towaru. Co za tym idzie fakturę można anulować, kiedy została wydrukowana lecz trafiła do klienta.

CO POWINNA ZAWIERAĆ KOREKTA?


Zgodnie z przepisami faktura korygująca powinna zawierać pewien zestaw elementów. Tym samym należy zamieścić na niej co najmniej:
 • nazwę – faktura korygująca lub korekta,
 • numer kolejny oraz data wystawienia korekty,
 • część danych z faktury pierwotnej (m.in. dane stron transakcji, nazwa towaru lub usługi),
 • przyczynę korekty,
 • treść skorygowaną.
W przypadku faktury korygującej nie ma obowiązku zamieszczenia treści pierwotnej – przed korektą. Choć jeśli przedsiębiorce chce to może to zrobić. Z kolei przy sporządzaniu noty korygującej przepisy nakazują, by zawrzeć na niej także treść korygowaną.

Co istotne od początku 2014 r. na każdej fakturze korygującej należy zamieszczać przyczynę korekty. Wcześniej taki element był konieczny jedynie w przypadku korekty, której zapisy prowadziły do zmniejszenia VAT.

JAK WYSTAWIĆ W INFAKCIE NOTĘ I FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ?


Szukasz odpowiedniej aplikacji, by szybko i bez kolejnych błędów wystawiać faktury lub noty korygujące? Skorzystaj z usług inFakt.pl dzięki, któremu cały proces przebiega sprawnie i bez żadnych komplikacji. Jak w programie wystawić fakturę korygującą? Tutaj możliwe są dwie opcje. Pierwsza polega na wybraniu korekty z poziomu faktury pierwotnej.

Sprawi to,że inFakt automatycznie uzupełni pola, które odnoszą się do pozycji sprzed korekty. Drugim sposobem jest wejście w zakładkę „Przychody” i wybranie opcji „Faktura korygująca”. Następnie użytkownik powinien wybrać numer faktury korygowanej, uzupełnić konieczne daty oraz wpisać treść po korekcie. Prawda, że proste?

Bardzo podobnie cały system wygląda w kontekście wystawiania noty korygującej. Tutaj należy wejść w zakładkę „Koszty”, z menu po prawej stronie wybrać „Nota Korygująca” i uzupełnić odpowiednie pola. Chodzi tu o wpisanie numeru faktury korygowanej, informacji odnoszących się do sprzedawcy, dat: wystawienia faktury, sprzedaży i noty korygującej, a także wpisanie treści pierwotnej oraz korygowanej.

Wypróbuj już dziś Program do Fakturowania i wystawiaj do 3 faktur miesięcznie zupełnie za darmo. Dzięki inFaktowi nie będziesz musiał szukać wzorów faktury i noty korygującej w Internecie. W aplikacji proces ich sporządzenia zajmuje dosłownie kilka chwil. Już dziś dołącz do grona klientów inFaktu – zaufało nam przeszło 320 tys. przedsiębiorców. 

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawienie korekty faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj już teraz - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: