Jak wystawić fakturę korygującą

Wystawiając fakturę nie trudno o błędy. Aby je skorygować, przedsiębiorca powinien sporządzić fakturę korygującą. Czym jest faktura korygująca, w jakich przypadkach i jak ją wystawić?

Kiedy trzeba wystawić fakturę korygującą?


Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać podstawowe, wymagane przepisami, elementy. Różne zdarzenia mogą jednak znacząco wpływać na pierwotną treść dokumentu, który zawiera wówczas nieprawdziwe dane. Kiedy tak się dzieje? Przepisy przewidują szereg okoliczności, wymagających skorygowania wadliwej faktury.

Fakturę korygującą powinno się wystawić w przypadku:

 • zwrotu towarów,

 • otrzymania zwrotu zapłaty,

 • udzielenia rabatu,

 • podwyższenia ceny,

 • stwierdzenia błędu liczbowego, np. w cenie, stawce lub kwocie podatku.

Taki dokument wystawia w co najmniej dwóch egzemplarzach – jeden trafia do sprzedawcy, zaś drugi do nabywcy. Faktura korygująca powinna zawierać m.in. słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”, przyczynę korekty oraz treść po korekcie.

Nie wiesz jak wystawić fakturę korygującą? Wybierz inFakt.pl, prosty program do fakturowania i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


Potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę


Warto wiedzieć, że faktura korygująca zazwyczaj wymaga uzyskania potwierdzenia jej odbioru. Dzieje się tak w przypadku, gdy korekta prowadzi do zmniejszenia podstawy opodatkowania VAT-em. Może jednak dojść do sytuacji, gdzie nabywca nie chce albo nie może potwierdzić odbioru faktury korygującej. Jak powinno się postąpić w takim przypadku?

W myśl przepisów, które obowiązują od początku 2014 r. w pewnych sytuacjach możliwe jest obniżenie VAT nawet jeśli właściciel firmy nie dostał potwierdzenia odbioru korekty przez kupującego. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy sprzedawca podjął niezbędne kroki, aby dostarczyć korektę i ma na to dowody.

Co za tym idzie z posiadanej dokumentacji musi wynikać, że nabywca zdaje sobie sprawę z tego, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej. Dowodami na to mogą być np. potwierdzenie pocztowe nadania listu z korektą do nabywcy, czy korespondencja e-mailowa.


Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

Faktura korygująca inFakt – prosto, szybko, sprawnie


Warto zauważyć, że nie wszystkie programy księgowe pozwalają na wystawianie faktur korygujących. Zamiast jednak wypełniać ręcznie dostępne w sprzedaży druki, prościej skorzystać z aplikacji, które taką możliwość oferują.

Aby skorygować wystawioną wcześniej fakturę, wystarczy zalogować się do aplikacji inFakt i ze znajdującego się po prawej stronie menu zakładki „Przychody” wybrać opcję „Faktura korygująca”. Następnie należy tylko:

 • wpisać numer poprawianej faktury,

 • uzupełnić daty,

 • wypełnić pole przed i po korekcie (choć dane „przed korektą” nie są obowiązkowe to inFakt zachował tę opcję),

 • zapisać dokument jako PDF lub wysłać do klienta z poziomu aplikacji.

W przypadku, gdy przedsiębiorca dostanie się od klienta potwierdzenie odbioru faktury korygującej należy otworzyć edycję dokumentu, a następnie kliknąć „Dostałem podpisany dokument”. Dopiero po jej zaznaczeniu zmiany uwzględnione w fakturze korygującej zostaną uwzględnione w rozliczeniach podatkowych.

Chcesz przetestować wymienione funkcje Programu do Fakturowania? Wystarczy, że założysz darmowe konto, a do 3 faktur w miesiącu wystawiasz zupełnie za darmo! Przekonaj się, że to usługa świetnie dopasowana do potrzeb Twojej firmy.  

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę korygującą można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: