Jak wygląda rachunek

Do końca 2013 r. każdy, kto prowadził działalność gospodarczą, a nie był „VAT-owcem”, miał obowiązek udokumentowania swojej sprzedaży za pomocą rachunków. Nie jest to już aktualne. Obecnie wszyscy przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury – niezależnie od tego czy są zwolnieni z VAT czy też nie. Rachunki mogą wystawiać jeszcze m.in. zarabiający w oparciu o umowy zlecenie lub o dzieło. Jak wygląda taki rachunek?

Elementy, które powinien zawierać rachunek

Aktualnie wystawianie rachunków odnosi się np. do umów cywilnoprawnych. W praktyce chodzi tu o sytuację, kiedy przedsiębiorcy zatrudniając choćby freelancerów podpisują z nimi umowę o dzieło lub zlecenie, a po jej zakończeniu wymagają od wykonawców „wystawienia” rachunku. Cudzysłów jest tu o tyle wskazany, że najczęściej to przedsiębiorca wystawia rachunek za wykonawcę dzieła lub zlecenia. W myśl przepisów rachunek powinien zawierać:
 • dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy (imiona i nazwiska, nazwa przedsiębiorstwa, adresy),
 • datę wystawienia i numer dokumentu,
 • określenie rodzaju wykonanej usługi/przekazanego dzieła oraz ich ceny jednostkowej,
 • ogólną cenę za wykonanie.
Konieczne jest wystawienie takiego dokument w terminie 7 dni od wykonania pracy czy przekazania dzieła bądź tez okresu rozliczeniowego, którego dotyczy. Dzieje się tak w przypadku, gdy przedsiębiorca zastrzegł w umowie, że taki rachunek chce otrzymać. Jeśli w umowie nie ma wspomnianego zapisu, zleceniobiorca musi wystawić dokument do 7 dni od momentu zgłoszenia takiego żądania.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Firmy zwolnione z VAT wystawiają faktury zamiast rachunków

W przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT nie ma już możliwości wystawiania rachunków. To efekt wprowadzonych od 1 stycznia 2014 r. zmian w ustawie o VAT. Co za tym idzie wszyscy przedsiębiorcy, również zwolnieni z VAT mają obowiązek wystawiania faktur. Nievatowcy powinni to jednak uczynić tylko na wyraźne życzenie klienta. Nie jest istotne czy jest nim inna firma czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Kontrahent ma 3 miesiące licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła transakcja, na zażądanie wystawienia odpowiedniego dokumentu. Jeśli ten termin upłynie przedsiębiorca nie musi tego robić – choć może.

A czy zmianie uległ zestaw elementów, jakie powinny znaleźć się na dokumentach wystawianych przez firmy zwolnione z VAT? Okazuje się, że w niewielkim stopniu i dotyczy to tylko sprzedaży zwolnionej przedmiotowo – na podstawie rodzaju sprzedaży np. usługi lekarza czy dentysty (za wyłączeniem usług pośrednictwa finansowego, ubezpieczeniowych, itp.). W takiej sytuacji przedsiębiorca do standardowego zestawu elementów jakie obowiązują na rachunkach powinien dodać podstawę zwolnienia z VAT. Przykładowo może to być odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT.

inFakt automatyzuje wiele aspektów wystawiania faktur „zw”

Prawidłowe wystawianie faktur „zw” (dawnych rachunków) umożliwia przedsiębiorcom inFakt.pl. Do jego zalet należy choćby łatwe wystawianie faktur dowolnego rodzaju – w tym faktur „zw”. Jak to należy zrobić w inFakcie? Konieczne jest jedynie zaznaczenie stawki „zw” w momencie wystawiania nowej faktury, a następnie wybranie podstawy zwolnienia z przygotowanej listy. Jeśli podstawy nie ma na liście można dodać własną.

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl

Program do Fakturowania wiele procesów automatyzuje. Choćby ten odnoszący się do wypełniania danych kontrahenta – nie trzeba robić tego ręcznie. Wystarczy tylko podać numer NIP klienta, a dane pobiorą się automatycznie z bazy GUS. Błyskawicznie i bez żadnych błędów. Co więcej klient, któremu przedsiębiorca wystawił fakturę jest zapamiętywany na jego koncie. Wystawiając dokument wystarczy wybrać go z listy. Wśród innych zalet aplikacji można znaleźć:
 • zapis wystawionych dokumentów do plików PDF,
 • kolorowe szablony faktur,
 • dostępność online,
 • oszczędność czasu,
 • szybkość działania,
 • intuicyjność interfejsu.
Z inFaktu mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, a wśród nich choćby lekarze prowadzący prywatną praktykę, fundacje, stowarzyszenia, firmy językowe oraz przedsiębiorstwa usługowe.

Dołączenie do grona prawie 300 tys. klientów inFaktu zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy tylko się zarejestrować podając adres e-mail oraz definiując prywatne hasło. Każdy użytkownik dostaje możliwość przetestowania Programu do Fakturowania bez żadnych zobowiązań wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Aplikacja dostępna jest 24h/dobę na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu oraz za pomocą dedykowanych aplikacji na iPhone'a i smartfony z Androidem.

Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? - wypełnij poniższy formularz i wypróbuj inFakt.


Data modyfikacji:2014-06-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: