Faktura Vat wzór Excel

Wzór faktury VAT można stworzyć na wiele różnych sposobów – jednym z nich jest Excel. Warto jednak wiedzieć, że uzupełnianie arkusza kalkulacyjnego to czasochłonne i żmudne zajęcie, a sam program nie jest przystosowany do wystawiania faktur. Ciekawszym rozwiązaniem jest więc program online, która minimalizuje możliwość pomyłek i oszczędza cenny czas przedsiębiorców.

Kto wystawia faktury VAT?

Przedsiębiorca zarejestrowany jako VAT-owiec ma obowiązek wystawiać fakturę po każdej dokonanej transakcji z inną firmą. Natomiast w przypadku sprzedaży na rzecz osoby prywatnej fakturę trzeba wystawić na życzenie kupującego.

Skrupulatność i dokładność podczas wystawiania faktur są istotne, bo taki dokument to nie tylko dowód na zawarcie transakcji – od zawartości faktury zależy kwota podatków do zapłaty. Faktury dokumentują przychody i koszty firmowe, a zatem mogą zarówno zwiększać podatki do zapłaty (w związku z przychodami), jak i dawać prawo do ich obniżenia (w związku z kosztami).

Wzór faktury VAT w Excelu – czy to dobry wybór?

Rozporządzenie Ministra Finansów szczegółowo reguluje zawartość faktury VAT, ale nie narzuca przedsiębiorcom sposobu wystawiania takich dokumentów. Excel może być sposobem na wystawianie faktur, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Decydują o tym następujące powody:
  przedsiębiorca każdorazowo musi uzupełniać dane na dokumencie,
 • istnieje ryzyko, że szablon faktury nie jest zaktualizowany pod kątem najnowszych zmian w prawie podatkowym,
 • przedsiębiorca sam musi zadbać o uporządkowanie dokumentacji, numerację i chronologię na fakturach,
 • fakturę trudno wzbogacić pod kątem graficznym,
 • przedsiębiorca musi znać wszystkie wymienione w rozporządzeniu elementy, żeby wystawiać faktury zgodne z prawem,
 • faktura może być nieczytelna.
Przedsiębiorca, który wystawia faktury VAT w arkuszu kalkulacyjnym, nie ma pewności, że na dokumencie znajdą się wszystkie wymagane elementy. Excel nie jest przystosowany do wystawiania faktur, łatwo więc o błędy. Nieprawidłowo wystawiony dokument może zakwestionować urzędnik skarbówki podczas kontroli.

Oto jakie błędy najczęściej można znaleźć na fakturze wystawionej w Excelu:
 • brak lub nieprawidłowy numer identyfikujący fakturę,
 • błędne dane stron transakcji,
 • złe oznaczenia towaru lub usługi,
 • nieprawidłowo obliczone kwoty podatku VAT,
 • błędy w cenie brutto i netto towaru lub usługi,
 • nieczytelność dokumentu.
Mimo tego wiele przedsiębiorców nadal wystawia faktury w arkuszach kalkulacyjnych. Tymczasem istnieje prostsze i wygodniejsze rozwiązanie – program online do fakturowania.

Wzór faktury VAT – w programie do fakturowania!

Aby uniknąć potencjalnych kłopotów wynikających z błędnych faktur, najlepiej skorzystać z programu online do fakturowania. Ciekawym rozwiązaniem jest Program do Fakturowania od inFaktu, który ma szereg opcji wyróżniających go na rynku. Możesz go testować za darmo i bez zobowiązań.

Dlaczego warto wypróbować inFakt? Najważniejsze zalety tej aplikacji to:

1. Wystawienie faktury polega na uzupełnieniu prostego formularza. Program dba o to, żeby użytkownik uzupełnił wszystkie wymagane pola. Wszelkie zmiany w przepisach podatkowych i nowelizacje są od razu wdrażane do aplikacji. Dzięki temu masz pewność, że wystawisz fakturę zgodną z prawem.

2. Fakturę możesz zapisać w formacie PDF oraz przesłać klientowi e-mailem wprost ze swojego konta na inFakt.pl.

3. Nie musisz znać pełnych danych klienta! Wystarczy, że podasz NIP i wpiszesz kod z obrazka, a aplikacja uzupełni automatycznie resztę danych. Program jest połączony z bazą GUS - automatycznie pobiera z niej wszystkie potrzebne informacje i umieszcza w dokumencie.

4. Możesz definiować faktury. Jeśli co miesiąc sprzedajesz kontrahentowi ten sam towar, to możesz zapisać jego dane w aplikacji, a gdy zajdzie potrzeba wystawienia faktury, wystarczy otworzyć zdefiniowany dokument i uzupełnić dane, które się zmieniają.

5. Faktura z inFaktu może odróżnić Cię od konkurencji. Możesz umieścić swoje logo na fakturze, wybrać jeden z wielu kolorowych szablonów faktur dostępnych w aplikacji, a nawet stworzyć własny z dowolnymi elementami graficznymi.

6. Możesz wystawiać faktury na urządzeniu mobilnym. Generuj dokumenty w podróży służbowej lub w innym dowolnym miejscu.

7. W razie problemów pomoże Ci zespół księgowych. Napisz lub zadzwoń, a nasi fachowcy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Program do Fakturowania od inFaktu to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą wystawiać faktury szybko i bezproblemowo. Wypróbuj za darmo – załóż darmowe konto, aby wystawiać bezpłatnie do 3 faktur w miesiącu. Dzięki temu poznasz inFakt i przekonasz się o jego zaletach.

Autor: Paweł Piejko

Zobacz również

Faktura zaliczkowa wzór

Otrzymałeś zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług? W związku z tym musisz wystawić fakturę zaliczkową

Wzór proforma

Wystawienie faktury proforma daje możliwość zapoznania się kontrahentowi z warunkami transakcji

Wzór faktury po angielsku

Chcielibyśmy przedstawić wzór faktury po angielskujaki generowany jest przez program do wystawiania faktur Infakt

Wzór faktury dwujęzycznej

Często zdarza się, że współpracując z zagranicznymi kontrahentami, zmuszeni jesteśmy do wystawienia faktury w obcym języku

faktury VAT wzory

  Wzór faktury VAT jest jeden, definiuje go ustawa o rachunkowości oraz przepisy o podatku VAT

Wzór faktury 22%

  Stawka podstawowa w wysokości 22% VAT stosowana jest zawsze w sytuacji, gdy nie została określona stawka preferencyjna, czy zwolnienie z opłaty podatku

pokaż więcej tematów

Faktura zaliczkowa wzór darmowy

Choć standardowy termin, w którym należy wystawić fakturę VAT wynosi 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi, to w przypadku uregulowania zapłaty przed dokonaniem samej czynności, świadczący obowiązany jest dodatkowo wystawić tzw

Wzory faktur

Lista elementów, które muszą się znaleźć na wzorze faktury znajduje się w odrębnych przepisach – to od nich zależy, czy faktura jest zgodna z prawem

Faktura VAT przykład

Przykładowa faktura VAT została pomyślana tak aby mogła być podstawą naliczenia oraz podstawą odliczenia podatku VAT

Faktura Wzory

W obrocie występuje kilka różnych odmian faktur

Faktura Wzór doc

Prowadzenie działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT wiąże się z obowiązkiem wystawiania faktur VAT

Wzór faktury 22%

  Stawka podstawowa w wysokości 22% VAT stosowana jest zawsze w sytuacji, gdy nie została określona stawka preferencyjna, czy zwolnienie z opłaty podatku

Wzory do faktur

Jesteś przedsiębiorcą, zatem już na pewno niejeden raz znalazłeś się w sytuacji, w której na gwałt potrzebowałeś znaleźć aktualne wzory do faktur

Wzór fv

Szukasz najlepszego na rynku programu do fakturowania? Doskonale trafiłeś

Wzór faktury VAT

  Każda firma działająca od pewnego czasu na rynku, która wypracowała sobie już jakąś markę chce być utożsamiana z pewnymi znakami, wzorami czy nawet kolorami