Faktura proforma wzór

Chcesz aby kontrahent zapoznał się z warunkami transakcji przed dokonaniem zakupu? W tym celu powinieneś wystawić fakturę proforma. Nie jest jednak narzucone odgórnie – tylko od przedsiębiorcy zależy czy zdecyduje się na taki krok.

CZYM JEST FAKTURA PROFORMA I PO CO JĄ WYSTAWIAĆ?


Przede wszystkim należy wiedzieć, że faktura proforma nie służy do potwierdzenia transakcji. Nie jest dokumentem księgowym, nie trafia do KPiR i innych ewidencji, a także nie jest wiążący dla obu stron. Jest to raczej zapowiedź faktury właściwej. 

Mimo że proforma nie figuruje w żadnych przepisach, przedsiębiorcy często spotykają się z takim dokumentem. Do czego służy? Najczęściej faktura proforma stosowana jest jako:
 • zachęta do zapłaty,
 • oferta zawarcia transakcji,
 • informacja o cenie, kwocie podatku i szczegółach usługi,
 • informacja o tym, jak będzie wyglądała faktura.
Trzeba ponadto zauważyć, że nie ma obowiązku stosowania do nich przepisów o VAT, a także obowiązku ich przechowywania. Sporządzane są one jedynie w celach informacyjnych. Dopiero po dokonaniu transakcji należy wystawić fakturę właściwą, która stanowi dokument księgowy. 

Faktura proforma wzór w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. 

WZÓR FAKTURY PROFORMA – CO MUSI ZAWIERAĆ?


Proforma zwykle tylko nieznacznie różni się od zwykłej faktury pod względem zawartych elementów. Wynika to w głównej mierze z faktu, że w końcu ma informować o wyglądzie dokumentu, który na jej podstawie zostanie wystawiony już po przeprowadzeniu transakcji. 

Warto więc zamieścić na niej m.in. takie elementy:
 • datę wystawienia,
 • numer faktury pro forma,
 • dane obydwu stron transakcji,
 • nazwę usługi/towaru,
 • ilość zamówionych towarów/usług,
 • cenę netto,
 • stawkę podatku,
 • kwotę podatku,
 • kwotę brutto,
 • termin zapłaty należności.
Od początku 2013 r. nie ma konieczności umieszczania na fakturze nazwy – ta zasada dotyczy również proform.

JAK WYSTAWIĆ PROFORMĘ?


Fakturę proformę można wystawić na gotowym druku papierowym, wygenerować w Excelu, czy w Wordzie. Jednak to sposoby bardzo kłopotliwe dla przedsiębiorców, które dodatkowo prowadzą do błędów. Co więcej, tak stworzona proforma nie pozwala na szybkie wystawienie na jej podstawie właściwej faktury. Cały proces zdecydowanie ułatwia korzystanie z programów do fakturowania.

Aktualnie to coraz popularniejsze narzędzia pracy dla przedsiębiorców - zwłaszcza jeśli są dostępne w wersji online. Pozwalają one zaoszczędzić właścicielom firm sporo czasu, z uwagi na spory stopień automatyzacji obsługi. Przykład? Aplikacje online po uzupełnieniu właściwych pól same wyliczają się kwoty brutto, netto i podatku. 

Istnieje także możliwość zapisania faktury w wygodnym formacie PDF bądź przesłania jej do kontrahenta wprost z poziomu programu. To jednak tylko część z możliwości jakie oferują przedsiębiorcom programy do fakturowania online.

FAKTURA PROFORMA WZÓR DOSTĘPNY W INFAKT.PL


Fakturę proforma można szybko i wygodnie utworzyć w inFakt.pl. Jak to działa? Wystarczy, że założysz darmowe konto lub logujesz się, a następnie wybierzesz z menu opcję „Faktura proforma”. Otrzymasz prosty formularz, który należy uzupełnić podając dane transakcji. I tutaj sporo ułatwień. 

Nie trzeba wpisywać choćby informacji dotyczących kontrahenta – wystarczy podać jego numer NIP, a aplikacja automatycznie pobierze dane z bazy GUS-u. Program dba także o kwoty na fakturze – wystarczy podać cenę transakcji i stawkę VAT, a inFakt obliczy i uzupełni pozostałe wartości.

Po ustawieniu daty wydruku oraz terminu zapłaty dokument można zapisać. A co w sytuacji gdy klient zapłaci? Czy trzeba fakturę wystawiać ponownie? W żadnym wypadku. Użytkownik inFaktu po prostu loguje się na swoje konto i otwiera edycję proformy, którą wcześniej wręczył klientowi i teraz została opłacona. Wystarczy kliknąć jeden przycisk - „Zmień na fakturę”, aby uzyskać gotowy dokument. Wszystko szybko, sprawnie i bez żadnych komplikacji.

Przedsiębiorco - przetestuj samodzielnie nasz Program do Fakturowania! Załóż darmowe konto na inFakcie, a do 3 faktur w miesiącu będziesz wystawiać bez opłat. W tym oczywiście proformy. Co więcej masz możliwość skorzystania z porady naszego zespołu księgowych, którzy czekają na Twoje pytania od pon. do pt. w godz. 7-22 oraz w godz. 9-17 w soboty.

Załóż darmowe konto już dziś i dołącz do grona przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFaktowi. Przekonasz się, że to świetny wybór! 

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawiony wzór faktury proforma? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj koniecznie!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: