Faktura marża

Faktura marża to dokument potwierdzający transakcję, który sprawia, że sprzedawca płaci podatek VAT wyłącznie od wysokości marży, a nie tak jak w przypadku standardowej faktury – od całej kwoty sprzedaży. Takim dokumentem mogą posługiwać się np. właściciele komisów samochodowych lub antykwariatów. Kiedy można wystawiać fakturę marża i jakie elementy powinna zawierać?

Kto wystawia faktury marża?

Faktury marża mogą wystawiać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi turystyczne, sprzedają towary używane, dzieła sztuki, antyki i przedmioty kolekcjonerskie. W ich przypadku podstawą opodatkowania jest marża różnicę pomiędzy kwotą należności, którą powinien zapłacić nabywca, a ceną nabycia towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku. Tym samym wylicza się ją w następujący sposób:
 • od ceny sprzedaży odejmuje się kwotę nabycia towaru bądź usługi,
 • otrzymany wynik pomniejsza się o kwotę podatku.
Jedną z podstawowych zalet faktury marża jest konieczność odprowadzenia do urzędu skarbowego niższej kwoty podatku VAT. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podatek VAT standardowo jest naliczany od pełnej wartości sprzedaży, ale w przypadku faktury marża, opodatkowaniu podlega tylko kwota prowizji, jaką pobiera sprzedawca.

Jak powinna wyglądać faktura marża?

Faktura marża nie musi zawierać wielu elementów, które zamieszczane są na standardowej fakturze VAT. Chodzi tu przede wszystkim o:
 • cenę netto,
 • wartość sprzedaży netto,
 • stawkę podatku VAT,
 • wartość sprzedaży z podziałem na stawki podatku VAT,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące
 • poszczególnych stawek podatku.
Wystawiając fakturę marża nie trzeba podawać także informacji o wysokości marży – mimo, że jest podstawą opodatkowania. Na takiej fakturze trzeba jedynie wpisać kwotę należności ogółem, zarówno w formie liczbowej, jak i słownie. Na fakturze marża widnieje więc tylko jedna kwota – całkowita suma sprzedaży.

Przedsiębiorca zobligowany jest jednak zawrzeć na takim dokumencie inne elementy wśród, których znajdują się m.in.:
 • numer faktury,
 • data wystawienia,
 • data sprzedaży,
 • nazwa i adres nabywcy oraz sprzedawcy,
 • nazwa usługi lub towaru,
 • informacja o rodzaju sprzedaży,
 • forma i termin płatności.

Faktura marża jest kosztem w kwocie brutto

Firma, która nabywa towary lub usługi na podstawie faktury marża, nie może odliczyć podatku VAT z faktur zakupowych. Takiego dokumentu nie wprowadza się do rejestru zakupów VAT. Cała kwota, która została zapłacona sprzedawcy, powinna zostać zaksięgowana do kosztów. Warto podkreślić, że stosowanie procedury marży nie jest obowiązkiem. Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi turystyczne lub sprzedają towary używane, antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie mogą samodzielnie wybrać formę rozliczeń. To od nich zależy, czy będą wystawiać faktury marża, czy opodatkują sprzedaż na zasadach ogólnych.

Należy pamiętać, że sprzedaż na zasadach ogólnych nie zawsze jest opłacalna – nawet dla kupującego, który teoretycznie zyskałby możliwość odliczenia podatku VAT. Doskonałym przykładem jest zakup samochodu osobowego z komisu na potrzeby firmy. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca kupując samochód na podstawie faktury VAT ma możliwość odliczenia 60% podatku VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Czy jednak takie rozwiązanie jest zawsze korzystne?

Sprzedawca, który rezygnuje z procedury marży i wystawia normalną fakturę VAT, musi naliczyć i odprowadzić podatek VAT od pełnej wartości sprzedaży. Dbając o swój zysk, z pewnością ustali wyższą kwotę sprzedaży niż w przypadku faktury marża. Kupujący ma możliwość odliczenia 60% podatku VAT, ale ostatecznie może ponieść większe koszty, niż w przypadku nabycia samochodu na podstawie faktury marża.

Wystawianie faktury marża w inFakt

Zarejestruj się za darmo na inFakt.pl i sprawdź, jak łatwo można wystawiać faktury marża. Dzięki Programowi do Fakturowania nie musisz zastanawiać się, co wpisać na fakturze - program sam wskaże pola, które należy wypełnić. Aby wystawić fakturę marża w aplikacji należy:
 • przejść do zakładki „Przychody”,
 • z menu po prawej stronie wybrać opcję: „Faktura marża”,
 • uzupełnić dane klienta – wystarczy NIP, reszta danych uzupełni się automatycznie,
 • wybierać daty: wystawienia faktury, sprzedaży towaru/usługi oraz termin zapłaty,
 • podać nazwę towaru lub usługi oraz cenę,
 • wybierać rodzaj sprzedaży,
 • kliknąć „Zapisz”.
To wszystko – faktura marża gotowa! Możesz ją teraz wydrukować lub wysłać w e-mailu do kontrahenta. Jako, że od stycznia 2013 r. nie funkcjonuje nazwa „Faktura VAT marża” dlatego na dokumentach wystawionych w inFakcie widnieje nagłówek „Faktura”.

Każdy użytkownik może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Załóż konto w inFakcie wypełniając poniższy formularz i skorzystaj ze wszystkich możliwości jakie daje aplikacja. Zaufało nam już prawie 300 tys. przedsiębiorców. Już dziś sprawdź, jak szybko i prosto można wystawiać faktury dzięki inFakt.pl!

Autor: Sebastian Bobrowski

Zobacz również

Faktura vat marża

W przypadku faktury marża podstawą opodatkowania nie jest cała wartość netto transakcji, ale jedynie marża naliczana przez sprzedawcę

Faktura vat marża wzór

Wystawiając fakturę marża przedsiębiorca płaci podatek VAT wyłącznie od wysokości marży, a nie jak w przypadku standardowej faktury – od całej kwoty sprzedaży

Faktura Marża Korekta

Faktura VAT marża to faktura szczególnego rodzaju, służąca do dokumentowania czynności, dla których podstawą opodatkowania jest marża

VAT Marża

Zdecydowana większość firm rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych, przyjmując za podstawę opodatkowania obrót

pokaż więcej tematów

Faktura Marża 2011

Świadczysz usługi w branży turystycznej albo zajmujesz się dostawą towarów używanych, antyków czy dzieł sztuki? Powinieneś zatem wystawiać faktury VAT marża

Faktura Marża Program

Fakturę VAT marża wystawiają ci podatnicy, dla których podstawą opodatkowania jest marża

Faktura marża PDF

Przy okazji znacznej większości transakcji wystawia się zwykłe faktury

Faktura VAT marża przykład

Faktura marża jest specyficznym rodzajem dokumentu, który pozwala wyliczyć zobowiązania wobec urzędu skarbowego na podstawie marży

Faktura VAT marża księgowanie

Czym jest faktura VAT marża? Jak wygląda jej księgowanie i jacy podatnicy są zobowiązani do wystawiania jej? Faktury VAT marża są wystawiane przez tych podatników, którzy jako podstawę opodatkowania mają marżę