Działalność gospodarcza koszty

Czy zakładając działalność gospodarczą chciałbyś wiedzieć, jakie koszty poniesiesz w związku z jej prowadzeniem? Czy wiesz, jakiego rodzaju koszty będą stanowiły największą część wydatków?

Przewidzenie ich wysokości będzie niezwykle trudne, ale już w tej chwili możesz dowiedzieć się, jaką klasyfikację kosztów zaprowadzić w księgowości Twojego przedsiębiorstwa oraz jakiego ich podziału dokonać.

Zacznijmy od definicji czyli czym jest koszt?

Koszty to jedna z podstawowych kategorii ekonomicznych wykorzystywanych w rachunkowości, która występuje w każdej jednostce gospodarczej i nie ma tutaj znaczenia rodzaj prowadzonej działalności przez jednostkę. Spotyka się wiele definicji kosztów, jednak najczęściej spotykana brzmi:

Koszty to wyrażone wartościowo (tzn. w jednostkach pieniężnych) celowe zużycie czynników produkcji, w tym zasobów materialnych i ludzkich oraz usług obcych, bądź niektóre wydatki powstałe w toku normalnej działalności jednostki.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Układ rodzajowy kosztów czyli ile i jakiego rodzaju koszty ponieśliśmy?

Stosowany w ewidencji i sprawozdawczości układ rodzajowy kosztów obejmuje:

 • zużycie materiałów i energii,
 • usługi obce,
 • podatki i opłaty,
 • wynagrodzenia,
 • świadczenia na rzecz pracowników,
 • amortyzację,
 • pozostałe koszty.

Układ funkcjonalny kosztów czyli gdzie właściwie powstał koszt?

Układ funkcjonalny dzieli koszty według miejsc powstawania kosztów.

1. koszty działalności podstawowej (produkcyjnej, handlowej, usługowej)- w wypadku działalności produkcyjnej na tym koncie księguje się bezpośrednie koszty związane z tą działalnością, obejmujące: zużycie materiałów bezpośrednich, wynagrodzenie pracowników bezpośrednio produkcyjnych, obróbkę obcą, koszt przygotowania nowej produkcji;

2. koszty wydziałowe - pośrednie koszty wytwarzania ponoszone na wydziałach produkcji podstawowej, obejmujące koszty amortyzacji i remontu maszyn, transportu wewnętrznego, zużytych narzędzi, oświetlenia, ogrzewania i utrzymania czystości wydziału,

3. koszty zarządu- wynagrodzenia kierownictwa firmy i ogólnego zarządu, koszty podróży służbowych, łączności, biurowe, reprezentacji i reklamy firmy, podatki i ubezpieczenia, koszty utrzymania magazynów, laboratoriów oraz służbowych samochodów osobowych;

4. koszty zakupu - związane bezpośrednio z zakupem materiałów jak np. załadunku i wyładunku, przewozu, ubezpieczenia w trakcie przewozu;

5. koszty sprzedaży - dotyczą sprzedawanych wyrobów i obejmują: koszty opakowania, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia, reklamy oraz podatek akcyzowy od wyrobów;

6. koszty działalności pomocniczej- koszty wydziałów: remontowego, transportowego, kotłowni oraz jednostek bytowych i socjalnych: stołówki, hotelu robotniczego, domu wczasowego.


Dodawanie kosztów w aplikacji Infakt.pl

Księgowanie kosztów – czy może być ciekawe i przyjemne?

Tak! Kwestią, która w trakcie księgowania i klasyfikacji kosztów wymaga sporej uwagi, jest umiejętne przyporządkowanie danego kosztu do odpowiedniej kategorii. I tutaj właśnie kluczową rolę zaczyna odgrywać sposób, w jaki program księgowy prowadzi nas przez ten proces. Klasyfikacja kosztów może stać się trudnym zadaniem, a może być przyjemną analityczną łamigłówką. Decyduje o tym rodzaj i przystępność aplikacji, którą wykorzystujemy do księgowania.

Aplikacja internetowa Infakt pozwala w sposób najłatwiejszy z dostępnych na rynku zaklasyfikować koszty szybko, skutecznie i przede wszystkim – poprawnie! Jak? To proste! Po wejściu w aplikację, wybieramy zakładkę Koszty, następnie ponownie Koszty. Zauważmy listę kategorii kosztowych, która pojawia się po prawej.

Przegląd kosztów w Infakt.plPrzegląd kosztów w Infakt.pl

Jesteśmy ciekawi, jakie koszty zaklasyfikujemy np. w grupę kosztów firmy? Nic prostszego! Kliknijmy w ten dział, a dowiemy się, co należy do danych kosztów:

Koszty w Infakt.plKoszty w Infakt.pl

Skorzystajmy z opcji Pokaż opis

Koszty w Infakt

Teraz nie mamy już wątpliwości. W tak prosty sposób możemy przeanalizować zawartość klasyfikacyjną wszystkich kosztów z następujących kategorii zawartych w programie Infakt:

 • Koszty firmy
 • Opłaty za media
 • Zakup towarów i materiałów
 • Inne koszty
 • Koszty paliwa
 • Koszty leasingu
 • Koszty pojazdu

O prostocie działania aplikacji przekonać można się od razu, rejestrując się przy użyciu jedynie adresu mailowego na stronie internetowej Infakt.pl.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Data modyfikacji:2014-08-20

Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR