Działalność gospodarcza a praca na etacie

 Na różnych etapach naszego życia może stanąć przed nami wybór formy zarobkowania: czy pracować na etacie czy prowadzić własną firmę.

Na wybór ten ma wpływ bardzo wiele aspektów.

Można by długo mówić o zaletach i wadach pracy na etacie czy też prowadzenia działalności gospodarczej z przeróżnych punktów widzenia.

Sytuacja gospodarcza obecna w Polsce sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Dostępność projektów unijnych począwszy od najniższego szczebla Biura Pracy poprzez znacznie bardziej zróżnicowane i bogatsze projekty wspierania firmę przez Unię Europejską kusi aby zdecydować się na odważny krok i wziąć swoją przyszłość w swoje ręce.

Z drugiej strony trudność połączenia życia rodzinnego z życiem zawodowym w dużych korporacjach lub niemożliwość powrotu do pracy kobiet po urlopach macierzyńskich sprawia, że coraz więcej osób dąży do niezależności zarobkowej otwierając własne firmy.

Musimy być jednak świadomi obowiązków i obciążeń finansowych jakie będą związane z funkcjonowaniem jako przedsiębiorca.

SAM STAJESZ SIĘ PŁATNIKIEM SKŁADEK SPOŁECZNYCH I ZDROWOTNYCH.

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać, że co miesiąc sam musi opłacić wszystkie składki społeczne i składkę zdrowotną bez względu na fakt, czy firma jego w danym miesiącu generuje przychód czy stratę.

Osoby rozpoczynające działalność mogą wybrać opłacanie składek ZUS na preferencyjnych warunkach przez okres 24 miesięcy.

Nowi przedsiębiorcy zapłacą w roku 2011 miesięczne składki w wysokości:

  • 81,16 zł – ubezpieczenie emerytalne,

  • 24,95 zł – ubezpieczenie rentowe,

  • 10,19 zł – ubezpieczenie chorobowe,

  • 6,94 zł – ubezpieczenie wypadkowe (składka dla osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą, zgłaszających nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych – 1,67% podstawy wymiaru).

Kwota składek na ubezpieczenie społeczne ze składką chorobową wynosi 123,24 zł, natomiast bez składki chorobowej 113,05 zł.

Należy pamiętać, że osoby, które rozpoczynają działalność, nie opłacają składki na Fundusz Pracy.

Składka na ubezpieczenie zdrowotna jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na czas, przez jaki prowadzą firmę. Wynosi obecnie 243,39 zł.

DZIAŁALNOŚĆ GODPODARCZA I PRACA NA ETACIE

Może zgodnie z zasadą złotego środka warto rozważyć możliwość pracy na podstawie umowy o pracę i prowadzenia działalności gospodarczej równocześnie.

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jest wiele rodzajów działalności, które można wykonywać nie kolidując z wykonywaną pracą etatową w godzinach popołudniowych czy wieczornych.

W takiej sytuacji młody przedsiębiorca pracując na pełny etat i prowadząc działalność gospodarczą będzie zobowiązany tylko do opłacenia składki zdrowotnej w wysokości 243,39 zł.

Większość jednak umów o pracę zawiera zapis o obowiązku poinformowania obecnego pracodawcy o zamiarze prowadzenia jednocześnie działalności gospodarczej. Nie chodzi ty tylko o zabezpieczenie interesu pracodawcy w celu kontroli czy działalność ta nie będzie działalnością konkurencyjną lub po prostu przechwytywaniem klientów.

Taka informacja ma na celu bardziej rozstrzygnięcie kwestii: przy której formie zarobkowej będzie rozliczona kwota wolna od podatku czy ma ją uwzględnić pracodawca wypłacając wynagrodzenie, czy też dokona tego młody przedsiębiorca rozliczając dochody z działalności gospodarczej.

W przeciwnym razie możemy spotkać się z sytuacją kiedy kwota wolna od podatku została potrącona dwukrotnie i będzie podlegała zwrotowi w rozliczeniu rocznym.

Pracując na etacie i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą z dużą starannością należy przemyśleć kwestię wybory formy opodatkowania działalności.

Czy zdecydujemy się na rozliczanie podatku według zasad ogólnych i skali podatkowej i połączymy dwie formy zarobkowe na jednej deklaracji rocznej, czy też wybierzemy podatek liniowy i złożymy dwie deklaracje?

Musimy rozważyć sytuację czy łącząc dochody uzyskane z pracy etatowej i działalności gospodarczej przekroczymy próg opodatkowania podatkiem 32%. Opłacając podatek w ciągu roku oddzielnie z etatu i z działalności w wysokości 18% - nagle w rozliczeniu rocznym może okazać się, że łącznie podstawa opodatkowania przekroczyła kwotę przyjętego limitu dla stawki 18% czyli kwotę 85 528 zł i będziemy zmuszeni dopłacić wysoką kwotę podatku.

Warto więc zastanowić się nad wyborem podatku liniowego w przypadku pracy etatowej i jednoczesnej działalności gospodarczej.

 

Zobacz również

Pomysł na własny biznes

Bardzo często osoby, które planują rozpoczęcie nowej działalności uważają, że pomysł był najtrudniejszą częścią pracy, którą trzeba było wykonać

Czym jest PKD?

PKD to inaczej mówiąc: Polska Klasyfikacja Działalności

Pomysł na własną firmę

Wiele osób, które pragną założyć własną działalność gospodarczą, bardzo często zabiera się do tego celu w sposób nieodpowiedni

Cechy dobrego przedsiębiorcy

Istnieje szereg cech, na podstawie których można wstępnie stwierdzić, czy dana osoba nadaje się do tego, by prowadzić własne przedsiębiorstwo, czy też powinna wystrzegać się tego rodzaju inicjatyw

Jak założyć działalność gospodarczą

Założenie działalności gospodarczej może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowaną czynnością, ale wystarczy przyjrzeć się niezbędnym czynnościom, aby stwierdzić, że tak nie jest

pokaż więcej tematów

Zakładanie firmy a etat

Praca na etacie to dla niektórych za mało - po godzinach prowadzą jeszcze własną działalność gospodarczą

Karta podatkowa

Karta podatkowa to charakterystyczna forma opodatkowania, która kierowana jest przede wszystkim do podatników prowadzących niewielką działalność gospodarczą (chodzi tu o rozmiar tej działalności)

Urząd Skarbowy

Zakładając firmę należy w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej zgłosić to zdarzenie w urzędzie skarbowym

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie oznacza pracę na własny rachunek w formie działalności gospodarczej, najczęściej bez zatrudniania pracowników

Własna firma

Własna firma to szereg obowiązków, o które trzeba skrupulatnie dbać