Druk nota korygująca

Wystawienie faktury z pozoru może wydawać się czynnością mało skomplikowaną, która nie wymaga większego nakładu pracy. Jednak nawet drobne błędy przy jej sporządzaniu mogą przynieść spore konsekwencje. Niekiedy należy w takiej sytuacji wystawić notę korygującą. Jak powinien wyglądać druk nota korygująca?

Jak poprawić błąd na fakturze?


Istnieją dwa rodzaje dokumentów, za pomocą których możliwa jest korekta błędnej faktury VAT- jest to nota i faktura korygująca. Oba dokumenty różnią się od siebie przede wszystkim sytuacją, w jakiej druk każdej z nich może zostać wystawiony.

Faktura korygująca to dokument, który może wystawić tylko i wyłącznie sprzedawca, podczas gdy notę może wystawić odbiorca towarów. Druk nota korygująca jest sporządzany, gdy w pierwotnym dokumencie popełniono błąd w nazwie czy też innych danych nabywcy, sprzedawcy oraz daty i nazwy produktu. Za pomocą noty można skorygować zatem:
 • pomyłkę w treści,
 • dane dotyczące nabywcy/ sprzedawcy,
 • datę wystawienia/sprzedaży,
 • nazwę produktu/ usługi.
Nabywca nie może poprawić takich danych jak ilość sprzedawanych towarów, kwota netto sprzedaży, kwota VAT, stawka VAT, kwota brutto. W przypadku takich pomyłek błędy poprawia sprzedawca, wystawiając fakturę korygującą. 

Druk nota korygująca w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. 

Druk nota korygująca – co powinien zawierać?


Zgodnie z przepisami druk nota korygująca powinien zawierać szereg elementów wśród, których można wymienić m.in.:
 • numer i datę wystawienia,
 • dane firmy, która notę wystawia - dane nabywcy,
 • dane firmy, która wystawiła fakturę - dane sprzedawcy,
 • dane korygowanej faktury: numer, datę sprzedaży oraz datę wystawienia,
 • wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.
Dokument ten musi być przesłany do wystawcy faktury razem z kopią. Należy pamiętać, że nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Przepisy nie określają formy takiej akceptacji, przy czym może, ale na pewno nie musi to być podpis. Można zatem założyć, że wystarczy akceptacja np. w postaci e-maila.

Łatwe wystawianie not korygujących z inFakt.pl


Przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z ręcznego przepisywania tych samych danych, w celu wystawienia druku noty korygującej. Szybkim i sprawnym sposobem są programy do wystawiania faktur, które bezbłędnie wygenerują potrzebny nam dokument.

Jeśli chcesz uniknąć błędów przy fakturowaniu, zobacz jakie możliwości daje inFakt.pl. Druk nota korygująca uzyskasz w zaledwie kilku prostych krokach. Po zalogowaniu do serwisu, wystarczy kliknąć w zakładkę „Przychody”, a następnie w opcję „Nota korygująca” (ostatnia pozycja w kolumnie po prawej). 

Po wyświetleniu druku noty korygującej, wystarczy wpisać kilka danych, by wystawić poprawny dokument. W wyznaczonych polach należy wpisać kolejno:
 • numer noty korygującej – aplikacja automatycznie nadaje numerację kolejnej nocie, co jest ułatwieniem dla stałych klientów,
 • numer faktury korygowanej – tutaj wpisuje się numer poprawianej faktury,
 • kontrahenci i terminy – tu należy wybrać kontrahenta, który daną fakturę wystawił, aplikacja zapamiętuje dane wszystkich wpisanych kontrahentów,
 • treść - w tym polu wpisuje się treść korygowaną oraz treść prawidłową.
To nie wszystkie możliwości jakie daje użytkownikom inFakt.pl. Chcesz wypróbować inne opcje? Możesz testować Program do Fakturowania bez zobowiązań wystawiając do 3 faktur w miesiącu. Z pomocą aplikacji wystawisz wszystkie potrzebne dokumenty przez Internet, o każdej porze i niezależnie od miejsca.

Szukasz sposobu, by szybko i sprawnie został wystawiony druk nota korygująca? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil.  Sprawdź już dziś!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: