Druk faktury korygującej

Przy wystawianiu faktury popełniłeś błąd? Nie bagatelizuj tego! Z błędnie wystawionymi dokumentami wiążą się konsekwencje podatkowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Wystaw fakturę korygującą. Odpowiedni druk faktury korygującej sporządzisz w inFakt.pl.

KTO WYSTAWIA FAKTURĘ A KTO NOTĘ KORYGUJĄCĄ?


W przypadku pojawienia się błędów na fakturach VAT, przedsiębiorców często nurtuje pewien problem - kiedy wystawia się fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą?

Zasada jest prosta - fakturę korygującą wystawia tylko, gdy na dokumencie pojawią się błędy liczbowe lub z innego powodu zmianie ulegają np. cena towaru, stawka VAT, kwota VAT, kwota brutto, itp. Prawo do wystawienia takiego dokumentu posiada wyłącznie wystawca „pierwotnej” faktury sprzedaży.

Z kolei kotę korygującą może wystawić nabywca faktury, jeśli stwierdzi w niej pomyłki inne niż dotyczące cen, wartości sprzedaży, stawek podatku i kwot podatku. Notą korygującą nabywca faktury może np. skorygować błędnie wpisany numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo swoje dane adresowe.

Taki dokument wystawiany jest więc w sytuacji pojawienia się błędów, które nie są związane z liczbami.

Druk faktury korygującej w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


CO POWINIEN ZAWIERAĆ DRUK FAKTURY KORYGUJĄCEJ?


Faktura korygująca jest dokumentem księgowym, dlatego należy zadbać o to, aby zawierała podstawowe informacje określone w przepisach. Oprócz elementów, jakie znajdują się na zwykłej fakturze VAT, druk faktury korygującej powinien zawierać informacje dotyczące:

 • przyczyny korekty,

 • treści po korekcie.

Faktura korygująca powinna być oznaczona słowami „Faktura korygująca” lub „korekta”. Przedsiębiorca nie musi zamieszczać na dokumencie treści „przed korektą”, czyli pierwotnej.

UZYSKANIE POTWIERDZENIA ODBIORU KOREKTY – CZY KONIECZNE?


A czy konieczne jest uzyskanie potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę? Otóż z początkiem 2014 r. wszedł w życie przepis dopuszczający obniżenie VAT w sytuacji, gdy sprzedawca nie dysponuje potwierdzeniem odbioru korekty przez nabywcę.

Jest to możliwe, gdy wystawca faktury podjął niezbędne kroki do dostarczenia dokumentu oraz posiada na to dowody. Co za tym idzie z posiadanej dokumentacji sprzedawcy musi wynikać, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.

Warto również wiedzieć, że potwierdzenie odbioru korekty nie jest konieczne w związku ze sprzedażą mediów, z eksportem towarów, eksportem usług, czy Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towarów (WDT).


Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl


JAK WYSTAWIĆ FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ Z INFAKT?


Zamiast wypisywać ręcznie druk faktury korygującej lub wypełniać szablony w Excelu czy Wordzie skorzystaj z aplikacji inFakt. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze wystawienie faktury korygującej zajmie tylko chwilę.

Aby wystawić fakturę korygującą w aplikacji wystarczy przejść do zakładki „Przychody” i z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura korygująca”. Następnie trzeba:

 • Wpisać numer faktury korygowanej.

 • Uzupełnić odpowiednie daty.

 • Uzupełnić pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję).

 • Kliknąć „Zapisz”.

Dodatkowo jeśli korekta dotyczy wystawionego wcześniej w aplikacji dokumentu, większość danych uzupełnia się automatycznie. Uzupełniasz jedynie część dotyczącą ilości „po korekcie”.

Korzystając z Programu do Fakturowania można wystawiać do 3 faktur w miesiącu zupełnie bez żadnych opłat. Już dziś dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl i przekonaj się jak proste może być korygowanie faktur.  

Szukasz sposobu na szybko i sprawnie wystawiony druk faktury korygującej? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj już teraz!

Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: