Z czego składa się deklaracja VAT-UE? Jakie są terminy na jej złożenie?

Deklaracje podsumowujące VAT-UE powinni składać przedsiębiorcy dokonujący transakcji unijnych. Należy wiedzieć, że deklaracja VAT-UE nie służy obliczeniu podatku, ale czynnościom statystycznym. Jest jednak obowiązkowa, a jej niezłożenie w odpowiednim terminie grozi sankcjami.

Deklaracja VAT-UE – kto składa?

Deklaracja VAT-UE to inaczej „Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach”. Taką informację muszą złożyć podatnicy VAT, którzy dokonują:
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  • sprzedaż usług opodatkowanych w kraju, w którym siedzibę ma nabywca,
  • dostawy w ramach procedury uproszczonej w transakcji trójstronnej na rzecz drugiego lub ostatniego w kolejności podatnika takiej transakcji.
W konsekwencji informację składają ci podatnicy, którzy posiadają numer NIP-UE. Zgłoszenia dokonuje się na druku VAT-R w części dotyczącej rejestracji dla celów dokonywania transakcji wspólnotowych.
Deklaracja VAT-UE w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Terminy sporządzenia VAT-UE

Deklarację sporządza się za okresy miesięczne i przesyła drogą elektroniczną. Taką informację należy złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do jednego ze zdarzeń wymienionych w akapicie powyżej. Deklarację VAT-UE składa się tylko wówczas, gdy przedsiębiorca dokonuje transakcji nabycia lub sprzedaży towarów oraz sprzedaży usług z kontrahentami z innych krajów Unii Europejskiej.

Jak wygląda druk deklaracji VAT-UE?

Rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonać należy na kilku drukach – VAT-UE, jako podstawowa informacja o tych czynnościach oraz VAT-UE/A i VAT-UE/B i VAT-UE/C. Trzy ostatnie deklaracje stosuje się wyłącznie, gdy ilość pozycji w deklaracji VAT-UE jest zbyt mała, by ująć wszystkie transakcje. W części A i B informacji VAT-UE podać należy dane adresowe i dane urzędu skarbowego, właściwego dla złożenia dokumentu.
Najistotniejsze pola to część C (dotycząca WDT), część D (obejmująca WNT), część E (wskazująca usługi) oraz część F (informująca o złożonych załącznikach. W części C i D nie można zapomnieć o zaznaczeniu w rubryce „D” informacji o tym, czy WNT lub WDT jest elementem procedury uproszczonej w ramach transakcji trójstronnej.W przypadku błędów na informacji podsumowującej, korekty dokonuje się na druku VAT-UEK, w części C wpisując zarówno dane wcześniej zadeklarowane jak również dane prawidłowe. Obie deklaracje muszą być podpisane przez przedsiębiorcę. Podpis nie jest wymagany przy składaniu załączników – wówczas składa się go jedynie na deklaracji, a załącznik pozostaje niepodpisany.

Wystaw deklarację VAT-UE w inFakcie

Decydując się na wybór inFaktu masz podgląd rozliczeń przed wygenerowaniem deklaracji VAT-UE. Są one uzupełniane na bieżąco, w miarę księgowania kolejnych faktur. Dane w tym zakresie dostępne są w zakładce „Księgowość” pod nazwą „VAT-UE”. Aplikacja automatycznie sumuje dane z podziałem na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz świadczenie usług.Możliwy jest także wydruk informacji podsumowującej zarówno za kwartał jak i za miesiąc. Zależy to od tego jakie transakcje prowadzi użytkownik oraz jaka jest ich wartość w danym okresie. Opcję sumowania miesięcznego lub kwartalnego należy wybrać w menu opcji programu.
Dane z zakładki „VAT-UE” wprowadzane są bezpośrednio na informację podsumowującą, zgodną ze wzorem. Po wybraniu opcji „Wydrukuj” możliwe jest otrzymanie informacji w formacie PDF i zapisanie jej na dysku lub bezpośrednio wydrukowanie jej na podstawie danych z programu.Chcesz skorzystać ze wspominanych możliwości? Wystarczy, że zdecydujesz się na Program do Księgowości. Po założeniu konta i wypełnieniu danych księgowych dostaniesz 30-dniowy okres próbny za darmo. W tym czasie będziesz mógł przetestować Program do Księgowości i przekonać się czy to usługa, która odpowiada Twojej firmie. Jesteśmy przekonani, że tak.
Deklaracja VAT-UE w programie do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Sprawdź za darmo i dołącz do grona zadowolonych przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"