Darmowy program do faktur

Wystawianie faktur to jeden z podstawowych obowiązków polskich przedsiębiorców. Aktualnie taka konieczność dotyczy zarówno VAT-owców, jak i firm zwolnionych z VAT. By cały proces przebiega szybko i sprawnie warto skorzystać z możliwości jakie daje darmowy program do faktur.

W jaki sposób wystawiać faktury?

Rozporządzenie dotyczące fakturowania nie definiuje tego, w jaki sposób można wystawiać faktury – określa jedynie jakie elementy muszą znaleźć się na dokumencie, aby był zgodny z prawem. W związku z tym, przedsiębiorca sam decyduje jak będzie wyglądała jego faktura. Może ją wystawić w dowolny sposób – np. w Excelu lub w Wordzie, w notatniku, czy nawet długopisem na kartce – ważne, aby zawierała wymagane elementy. Jakie konkretnie? Na standardowej fakturze wystawianej przez VAT-owców powinna się znaleźć m.in.
 • data wystawienia faktury,
 • data wykonania usługi / zakończenia dostawy towarów lub termin płatności, o ile ten termin jest określony i różni się od daty wystawienia faktury,
 • numer faktury jednoznacznie identyfikujący dokument,
 • imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
 • NIP nabywcy i sprzedawcy (chyba że nabywca jest osobą prywatną – wówczas jego NIP nie jest wymagany),
 • nazwa towaru lub usługi,
 • miara i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (netto),
 • wartość towarów lub usług objętych transakcją, bez kwoty podatku (netto),
 • stawka podatku,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki VAT,
 • stawki i kwoty podatku VAT (z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku), kwota należności ogółem.
Jak wygląda zestaw elementów jakie na wystawionej fakturze powinny zamieścić firmy zwolnione z VAT? Konkretne informacje w tym artykule.

Aplikacja w wersji „pudełkowej” to spore ograniczenia

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wspomniany Excel czy Word jest wybór dedykowanego programu do faktur, który przyspieszy i uprości cały proces. Przedsiębiorca może skorzystać choćby z aplikacji w wersji „pudełkowej”, czyli instalowanej na dysku. Posiadają one jednak szereg ograniczeń sprawiających. Jakich dokładnie? Otóż w zależności od licencji (zasad i warunków używania) aplikację można instalować na jednym lub wielu komputerach.

Co więcej producenci tego typu aplikacji wzbogacają je niekiedy o zbędne funkcje, które mogą utrudniać i wydłużać proces wystawienia faktury. Dodatkowo aktualizacja takiego programu w związku ze zmianami w prawie może wymagać wniesienia dodatkowych opłat lub po prostu zakupu nowej wersji. Taki program może także nie oferować wsparcia merytorycznego ze strony księgowych.

Program online do wystawiania faktur – jakie plusy?

Skuteczniejszą opcją niż program w wersji „pudełkowej” jest aplikacja internetowa do faktur, która może działać na dowolnym komputerze – wymaga tylko dostępu do Internetu i przeglądarki. Po zalogowaniu, użytkownik ma dostęp do tego samego konta, z którego korzysta na innych komputerach, wraz z zapisanymi danymi, historią operacji i archiwalnymi dokumentami. Program online zazwyczaj także oferuje aktualizacje na bieżąco, tuż po tym, gdy pojawiają się zmiany w prawie. Przedsiębiorca nie musi ponosić w związku z tym żadnych dodatkowych opłat.

Korzystając z programu do faktur w wersji online użytkownik może liczyć na szereg udogodnień. Wśród najważniejszych należy wymienić m.in.:
 • intuicyjny sposób wypełniania dokumentu,
 • automatyczne numerowanie faktur,
 • automatyczne sumowanie pozycji i wyliczanie podatków,
 • sposobność monitorowania zapłaty za faktury.
Ponadto, wszystkie wystawione dokumenty w programie online są zawsze dostępne – można je przeglądać, ponownie drukować, czy też analizować.

Darmowy program do faktur – tylko inFakt.pl

Jeśli szukasz szybkiego i darmowego sposobu na wystawienie faktury, inFakt.pl to świetne rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? Oto 5 prostych powodów:
 • wystawienie faktury trwa tylko parę chwil – wypełniamy formularz i generujemy PDF,
 • wystarczy, że znasz NIP firmy – reszta danych firmy uzupełnił się automatycznie (pobiorą się prosto z GUS),
 • gotowy PDF możesz wysłać do klienta e-mailem prosto z inFakt.pl,
 • można zapisywać klientów, produkty i definiować faktury,
 • użytkownik może wgrać logo firmy i dowolny szablon faktury.
W przypadku potrzeby wsparcia ze strony księgowych, pytań dotyczących zasad fakturowania lub działania aplikacji – masz do dyspozycji zespół inFakt.pl. Możesz się skontaktować z naszymi księgowymi telefonicznie, e-mailem, przez live czat, czy na forum. Program do Fakturowania jest niezwykle szybki, prosty i intuicyjny – nie ma prostszego sposobu na wystawianie faktur. Załóż darmowe konto wypełniając poniższy formularz i sprawdź.

W zamian dostaniesz możliwość wystawiania do 3 faktur miesięcznie zupełnie za darmo. Aplikacja dostępna jest 24 h/dobę na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu oraz za pomocą dedykowanych aplikacji na iPhone'a i smartfony z Androidem.

Autor: Wiktor Sarota

Zobacz również

Darmowy program do fakturowania

Każdy przedsiębiorca musi poradzić sobie ze sporządzaniem dokumentów, zwłaszcza faktur dokumentujących każdą sprzedaż

pokaż więcej tematów

Darmowy program do faktur VAT

Faktura VAT jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży wystawianym przez przedsiębiorców rozliczających podatek VAT

Darmowy program do faktur w euro

Ze względu na coraz większe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczenia usług na rzecz zagranicznych kontrahentów pojawiają się nowe możliwości jak programy do wystawiania faktur w walutach obcych