Darmowa aplikacja rachunki

Wraz z początkiem 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do dokumentowania transakcji fakturami. Co za tym idzie taki obowiązek mają również firmy zwolnione z VAT, które dotychczas wystawiały rachunki. Wystawianie w pełni zgodnych z przepisami faktur umożliwia inFakt.pl

Rachunek przy umowie o dzieło lub zlecenie

Aktualnie zapis z ordynacji podatkowej o wystawianiu rachunków dotyczy już znacznie węższego grona podmiotów – wśród nich przede wszystkim zarabiających w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło. Przedsiębiorcy mają obowiązek wystawiania faktur. Tym samym przepisy w tej kwestii zostały ujednolicone i wszystkie firmy niezależnie od tego czy są VAT-owcami czy też nie, muszą wystawiać faktury. Odchodzi więc w zapomnienie obowiązujący przez lata system, w który VAT-owcy wystawiają faktury, a firmy zwolnione z VAT – rachunki.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Kiedy przedsiębiorca wystawia fakturę?

Ze słowem „rachunek” można się spotkać w dwóch aktach prawnych. Pierwszym jest ordynacja podatkowa, drugim odrębne rozporządzenie określające elementy, które muszą się znaleźć na takim dokumencie. Od 1 stycznia 2014 r. zapis w ordynacji podatkowej brzmi:

„Jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.” (Art. 87. par. 1.)

Z kolei odrębne przepisy mówią, że w przypadku VAT-owców muszą oni wystawić fakturę w każdej sytuacji, jeśli nabywcą jest inna firma oraz w przypadku, gdy zażąda tego osoba prywatna. Z kolei firmy zwolnione z VAT mają taki obowiązek jeśli zażyczy sobie tego nabywca. W przeciwnym przypadku przedsiębiorca nie jest do tego zobligowany. Co więcej takie żądanie powinno być wyrażone w konkretnym terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca dostawy. Jeśli nabywca nie zażyczy sobie wystawiania dokumentu to ten obowiązek nie powstanie.

Wystawianie faktur ułatwia inFakt

Jako, że wszyscy przedsiębiorcy mają aktualnie obowiązek wystawiania faktur warto skorzystać z odpowiedniej aplikacji, która to umożliwi. Proces wystawiania faktur ułatwia inFakt.pl. Mogą to być zarówno faktury stosowane przez firmy zwolnione z VAT (zw), które zastąpiły dawne rachunki, jak i typowe dokumenty zawierające stawkę i kwotę VAT. Przy wystawianiu faktury „zw” (dawnego rachunku” wystarczy jako stawkę VAT zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia (lub dodać własną).

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl

inFakt to prosty i intuicyjny program online do wystawiania faktur – w tym faktur "zw" (dawnych rachunków) i wielu innych dokumentów. Wśród jego zalet znajdują się:
  • łatwe wystawianie faktur dowolnego rodzaju,
  • zapis wystawionych dokumentów do plików PDF,
  • wyszukiwarka danych klientów wg NIP,
  • kolorowe szablony faktur,
  • dostępność online,
  • oszczędność czasu,
  • szybkość działania,
  • intuicyjność interfejsu.
W inFakcie wielu informacji nie trzeba uzupełniać ręcznie, np. wystarczy podać NIP kontrahenta, a aplikacja sama pobierze dane. Odpowiednio uzupełnioną fakturę można zapisać na dysku komputera lub bezpośrednio z inFaktu przesłać e-mailem do klienta. Wgląd do wystawionych dokumentów możliwy jest o każdej porze z dowolnego komputera z dostępem do Internetu.

Przedsiębiorcy niezdecydowani co do takiego rozwiązania mogą przetestować Program do Fakturowania zakładając darmowe konto. Umożliwia to wystawianie do 3 faktur w miesiącu bez żadnych opłat. Na skorzystanie z usług inFaktu zdecydowało się już prawie 300 tys. użytkowników. Dołącz do tego grona i wystawiaj faktury dzięki w pełni intuicyjnej aplikacji.

Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? - wypełnij poniższy formularz i wypróbuj inFakt.

Autor: Paweł Piejko

Zobacz również

Rachunek od rolnika

Przedsiębiorca niebędący czynnym podatnikiem podatku VAT, aby móc ująć zakup produktów od rolnika w ewidencji podatkowej, potrzebuje odpowiedniego dokumentu potwierdzającego taką transakcję

pokaż więcej tematów

Rachunek od lekarza

Poniesienie kosztu albo osiągnięcia przychodu przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, w tym przedstawicieli wolnych zawodów, należy dokumentować

Rachunek proforma

Dzięki dokumentowi proforma nabywca wie, ile będzie musiał zapłacić w niedalekiej przyszłości za dany towar lub usługę

Rachunek od nauczyciela języków obcych

Z początkiem 2011 roku w życie weszły kolejne zmiany w zakresie podatku VAT, wprowadzające prócz nowych, wyższych stawek, także zmiany w zasadach zwolnień od podatku VAT

Korekta rachunku

Korygowanie rachunku odbywa się na zupełnie innych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku błędów na fakturze

Rachunek opiekunka do dziecka

Chociaż niewiele osób do tego się stosuje, przychody opiekunki do dziecka powinny być rozliczane w Urzędzie Skarbowym