Przelewy do urzędu skarbowego i ZUS – jak opisać?

Popełnienie błędu przy wykonywaniu przelewu do skarbówki lub ZUS-u może przedsiębiorcę kosztować sporo niepotrzebnych nerwów. By tego uniknąć warto wiedzieć w jaki sposób takie przelewy opisywać. Jakich informacji nie można pominąć?

Wykonanie przelewu do US i ZUS wymaga dodatkowych danych

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dokonywania szeregu różnorodnych opłat, o które należy zadbać w określonym terminie i we właściwej wysokości. Chodzi tu w głównej mierze o składki ZUS, podatek VAT, zaliczki na podatek dochodowy.

Przesłanie pieniędzy na konto konkretnej instytucji to konieczność odpowiedniego opisania przelewów. Wykonując przelew do urzędu skarbowego lub ZUS-u trzeba ująć pewne dodatkowe informacje, których nie podaje się w przypadku standardowych przelewów.

I choć przejście całego procesu zdecydowanie ułatwia bankowość internetowa, może pojawić się niepewność, co do tego jak wypełnić formularz. Płatności do ZUS i do urzędu skarbowego dokonuje się bowiem na specjalnych drukach. Podane informacje zależą tu od instytucji, do której trafić mają pieniądze.

Przelew do ZUS – co powinien zawierać?

Jak już było wspomniane realizacja przelewu wymaga podania określonych danych. W przypadku ZUS-u są to następujące informacje:

  • nazwa skrócona lub imię i nazwisko płatnika,
  • NIP płatnika,
  • drugi identyfikator (w przypadku przedsiębiorcy to PESEL lub REGON),
  • typ wpłaty (np. S – składka za jeden miesiąc),
  • deklaracja (rok i miesiąc, np. 201409),
  • numer deklaracji (przy zwykłej deklaracji to 01),
  • numer konta ZUS (każda składka ma odrębny numer),
  • kwoty przelewów.

Pole z numerem decyzji/umowy/tytułu wykonawczego należy zostawić puste (chyba, że przedsiębiorca otrzymał jeden z takich dokumentów).

Jak wygląda formularz przelewu do urzędu skarbowego?

Zabierając się do wykonania przelewu do urzędu skarbowego trzeba wiedzieć, że formularz w zależności od tego czy dotyczy podatku dochodowego czy VAT różni się w jednym punkcie (symbol formularza lub płatności).

Oto informacje jakie powinien zawierać formularz przelewu do urzędu skarbowego:

  • numer rachunku urzędu skarbowego (podatek dochodowy oraz VAT mają różne numery kont),
  • imię, nazwisko oraz adres przedsiębiorcy,
  • numer NIP,
  • okres, którego dotyczy podatek (np.12M14, a więc grudzień 2014 r.),
  • symbol formularza lub płatności (np. PIT-5, VAT-7, VAT-7K).

Pola z identyfikatorem zobowiązania zazwyczaj nie należy uzupełniać. Wypełniane są wyłącznie, gdy płatność jest powiązana z jakimś tytułem wykonawczym, decyzją urzędu lub dotyczy m.in. podatku od nieruchomości, czy leśnego.

Osoby korzystające z inFaktu informacje dotyczące kwoty składki ZUS, wysokości zaliczki, kwoty podatku VAT czy też numeru konta ZUS lub urzędu skarbowego mogą sprawdzić w aplikacji.

Z inFaktem łatwo przelejesz pieniądze do ZUS i US

Wykonanie przelewu do ZUS-u i Urzędu Skarbowego przebiega bardzo sprawnie w przypadku przedsiębiorców posiadających konto w inFakcie. Jak to wygląda w praktyce?

Opłać zus i podatki online

ZUS opłacasz wprost z aplikacji inFakt

Przedsiębiorca nie musi nic przepisywać i nic wybierać. O terminie płatności aplikacja przypomina automatycznie. Zarówno składkę ZUS jak i podatek opłaca się bezpośrednio z zakładki „Księgowość”, którą mają dostępną klienci księgujący się samodzielnie w inFakcie lub ci, którzy wybrali księgowego z inFaktu.

Po włączeniu Szybkich Płatności przelew pojawia się na koncie urzędu bezzwłocznie. Dodatkowo staje się możliwe natychmiastowe opłacanie faktur wystawianych przez przedsiębiorcę.

Ciesz się nowoczesną księgowością w swojej firmie.

Chcesz opłacać podatki terminowo i w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.