Zamknij

Interesuje Cię temat księgości?

Kontynuuj czytanie bloga >

Szukana Fraza

Kiedy rozliczać faktury za media w 2014 r.?

Wśród pytań użytkowników, które pojawiają się ostatnio przewija się kwestia faktur za media, czyli dokumentów potwierdzających zakup usługi dostarczania prądu, gazu, dostępu do Internetu, czy telefonu. Jak większość z czytelników bloga zapewne pamięta, faktury za media do końca 2013 r. rozliczało się w sposób szczególny – według terminu płatności, a nie wystawienia faktury. A jak jest obecnie?

Zakup mediów – powszechny wyjątek

Usługi takie jak media były i są wyjątkiem w przepisach. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że są one wykonywane w specyficzny sposób – stały, rozliczany w okresach (np. miesiąc, kwartał). Chodzi o takie świadczenia, dla których trudno jest określić konkretny moment, w którym nastąpiła sprzedaż (wykonanie usługi).

Do końca 2013 r. VAT z faktur dokumentujących kupno mediów należało rozliczać według terminu płatności. Był to wyjątek od reguły, która pozwalała rozliczyć VAT w okresie otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach. Z kolei jeśli chodzi o podatek dochodowy, taka faktura mogła zostać ujęta w kosztach według terminu wystawienia faktury (czyli standardowo).

A w jaki sposób faktury za media są rozliczane w 2014 r.?

Faktury za media 2014 – jak rozliczać?

Podstawowa zasada dotycząca prawa do odliczenia VAT w 2014 r. jest następująca: VAT można odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym pojawia się obowiązek podatkowy u sprzedawcy lub w dwóch kolejnych okresach (ale nie wcześniej, niż w okresie, w którym otrzymano fakturę). Dla takich usług jak media obowiązek podatkowy sprzedawcy w 2014 r. powstaje wraz z wystawieniem faktury i stąd bierze się zmiana w terminie prawa do odliczenia VAT.

1. Podatek dochodowy – rozliczamy według daty wystawienia

Zacznijmy od kwestii, która się nie zmieniła. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, koszty tzw. mediów nie stanowiły i w 2014 r. nadal nie stanowią wyjątku. Otrzymaną od sprzedawcy fakturę można „wrzucić w koszty” (ująć w KPiR) w okresie przypadającym na termin wystawienia faktury.

2. VAT – rozliczamy według daty otrzymania (lub w dwóch kolejnych okresach)

To, co w 2013 r. było regułą, teraz jest wyjątkiem. W 2014 r. faktury za tzw. media rozlicza się w okresie przypadającym na datę otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach.

Jak rozliczać faktury z końca roku?

W kontekście zmiany przepisów oraz nadchodzącego terminu rozliczenia grudnia 2013 i IV kwartału 2013 r. pojawia się pytanie jak rozliczyć faktury z końca roku.

Tutaj zasada jest dość prosta. Dla faktur wystawionych w 2013 r. stosujemy stare zasady (także jeśli termin płatności przypada w 2014 r.). Natomiast dla faktur wystawionych w 2014 r. należy stosować nowe zasady.

Np. VAT z faktury za prąd wystawionej 31 grudnia z terminem płatności w styczniu należy rozliczyć w styczniu. Natomiast jeżeli faktura została wystawiona 1 stycznia, to VAT trzeba rozliczyć w terminie otrzymania faktury, czyli według nowych zasad.

Faktury za media prawidłowo rozliczysz w inFakcie

Oczywiście, korzystając z inFaktu nie musisz znać tych zasad. Gdy w inFakcie dodajesz koszt mediów, program automatycznie rozlicza go poprawnie według właściwych zasad. Masz pewność, że działasz zgodnie z prawem i nie odliczysz VAT-u za wcześnie :-)

I właśnie dlatego polecamy Ci założenie konta na inFakcie – to nic nie kosztuje. Dlaczego warto?

  • Księgowi inFakt zawsze pod ręką – możesz do nich dzwonić lub pisać w godz. 7-22 w tygodniu i 9-17 w soboty.
  • Wyjaśnią Ci każde zagadnienie związane z księgowością, podatkami, prowadzeniem firmy.

  • Nie musisz śledzić zmian w prawie – księgowi inFakt robią to za Ciebie :-)
  • Program zmienia się na bieżąco, wraz ze zmianami w podatkach.

  • Testujesz aplikację za darmo, bez zobowiązań – do 30 dni.
  • Po prostu wystawiasz faktury i dodajesz koszty, a inFakt resztę robi za Ciebie!

Kliknij w przycisk i założ konto, a potem sprawdź jak to działa!

Dodaj komentarz: