Do rozliczenia VAT co kwartał mają prawo mali podatnicy. Dlaczego opłaca się im przejść na VAT kwartalny?

Zdecydowana większość przedsiębiorców ma możliwość zdecydowania czy chce rozliczać podatki co miesiąc, czy co kwartał. Należy wiedzieć, że wybór drugiej opcji nie oznacza sposobu naliczania podatku, ale tylko przesuwa termin zapłaty. Deklaracje kwartalne dają jednak pewne korzyści.

Czym różni się kwartalne rozliczanie podatków od miesięcznego?

Główna różnica pomiędzy miesięcznymi, a kwartalnymi rozliczeniami odnosi się do długości okresu, za który są dokonywane. Inna jest bowiem tak wysokość, jak i częstotliwość wpłat dokonywanych do urzędu skarbowego.
Zmianie nie ulega za to sposób naliczania podatku – w przypadku systemu kwartalnego zmienia się jednak częstotliwość zapłaty podatku. Istotna różnica dotyczy rodzaju składanych deklaracji – przedsiębiorcy korzystający z VAT-u kwartalnego wypełniają deklarację VAT-7K lub VAT-7D. Trzeba jednak pamiętać, że deklaracje kwartalne (VAT-7K) mogą składać tylko przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika. Z kolei VAT-7D służy kwartalnym rozliczeniom firmom, które takiego statusu nie posiadają. W ich przypadku pomimo, ze taka deklaracja składana jest co kwartał to VAT należy wpłacać co miesiąc.Nie wiesz jak składać deklaracje kwartalne? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! Przetestuj już dziś.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Do kiedy należy rozliczyć podatki kwartalne?

W przypadku podatku dochodowego przedsiębiorca zobligowany jest wpłacać zaliczki do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, czyli:
  • do 20 kwietnia – za I kwartał,
  • do 20 lipca za – II kwartał,
  • do 20 października – za III kwartał,
  • do 20 stycznia następnego roku – za IV kwartał.
Rozliczanie podatku dochodowego nie wymaga składania żadnych deklaracji w ciągu roku. Tym samym podstawowa różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a kwartalnym to inne terminy płatności zaliczek.Niemal identycznie wygląda to przy podatku VAT tyle, że termin rozliczenia i zapłaty przesunięty jest o pięć dni do przodu. Tym samym obowiązują następujące terminy:
  • 25 kwietnia – za I kwartał,
  • 25 lipca – za II kwartał,
  • 25 października – za III kwartał,
  • 25 stycznia następnego roku – za IV kwartał.

Deklaracje kwartalne – z czym się to wiąże?

Rozliczanie kwartalne może mieć poważne zalety. Przede wszystkim dzięki takiemu systemowi przedsiębiorca ma do dyspozycji gotówkę, którą przy rozliczeniu miesięcznym musiałby wpłacić do urzędu skarbowego. Dzięki temu może ją wykorzystać w dowolny sposób.Co więcej opłacając podatki co kwartał łatwiej można utrzymać płynność finansową jeśli kontrahenci nie spłacają swoich zobowiązań na czas. Istnieje także możliwość zaoferowania klientom dłuższych terminy płatności, jako że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przedsiębiorca będzie zobligowany zapłacić podatek mimo braku płatności ze strony klienta. Zapas gotówki można przeznaczyć również na inwestycje albo wpłacić na konto oszczędnościowe.Dodatkowo deklaracje kwartalne mogą być ułatwieniem dla przedsiębiorców, których przychody i koszty rozkładają się w poszczególnych miesiącach nierównomiernie. Właściciel firmy ma bowiem więcej czasu, aby zgromadzić faktury kosztowe, dzięki czemu łatwiej zachować równowagę finansową. Jako zaletę kwartalnego rozliczania można także podać rzadsze kontakty z urzędem skarbowym.Trzeba jednak wiedzieć, że rozliczanie kwartalne wymaga pewnej dyscypliny. Wynika to z faktu, że przelewy na konto urzędu skarbowego trzeba wykonywać raz na trzy miesiące to konieczne jest dysponowanie sporą sumą pieniędzy, które trzeba zgromadzić. W kontekście VAT-u system kwartalny może okazać się niekorzystny dla wykazujących VAT do zwrotu, o który chcą wnioskować. W takiej sytuacji bowiem zwrot podatku nastąpi później niż ma to miejsce przy rozliczaniu miesięcznym.

Kwartalne rozliczanie podatków w inFakt.pl

Osoby, które chcą rozliczać się z urzędami w systemie kwartalny, a nie miesięcznym powinny skorzystać z możliwości jakie daje inFakt.pl. Wygenerowanie choćby deklaracji kwartalnej (VAT-7K) przy pomocy aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy wystawiać faktury i dodawać koszty, a także ustawić w inFakcie kwartalne rozliczenie VAT. Dzięki temu, program automatycznie obliczy kwotę VAT do zapłaty oraz generuje odpowiednie deklaracje kwartalne (VAT-7K).Użytkownicy inFaktu szybko i sprawnie mogą zmienić w aplikacji miesięczne na kwartalne rozliczanie podatków. W tym celu wystarczy jedynie:
  • wejść w „Ustawienia”,
  • kliknąć „Deklaracje VAT i PIT”,
  • przy opcji „Okres rozliczenia podatku dochodowego” kliknąć w link „miesięczny”,
  • zmienić system z miesięcznego na kwartalny i ustawić datę od której obowiązuje zmiana,
  • przy opcji „Okres rozliczenia VAT-7” zmienić link „miesięczny” na „kwartalny”, a także ustawić datę od której obowiązuje zmiana.
Jak wypróbować wspominane opcje? Po prostu załóż darmowe konto, a przyznamy Ci 30-dniowy okres próbny korzystania z Programu do Księgowości w inFakcie. W tym czasie przekonasz się, jak szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. Deklaracje kwartalne z programem do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"